Los Angeles’da Kudüs Kararı Protesto Edildi

ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma kararı, ABD’nin Los Angeles kentinde yüzlerce kişi tarafından protesto edildi.

Los Angeles Wilshire’da bulunan ve federal hükümet ofislerinin yer aldığı Federal Bina’nın önünde yüzlerce kişi, ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs kararını protesto etmek için toplandı. Birçok Müslüman-Amerikan örgütü tarafından organize edilen protesto gösterisine Filistin ve Orta Doğu kökenli Amerikalıların yanı sıra Yahudi ve Hristiyanlardan da büyük destek geldi. “Filistin’den Meksika’ya tüm duvarlar kalmalı”, “İsrail göreceksin Filistin özgür kalacak”, “Özgür Filistin, işgal suçtur” ve “Irmaktan denize özgür Filistin” sloganları atan göstericiler, “Kudüs Filistin’in başkenti”, “Özgür Filistin” ve “İsrail’e Amerikan yardımını durdurun” pankartları taşıdı.

İHA mikrofonuna konuşan, Filistinli mültecilerin haklarını savunan “Al-Awda-The Palestine Right to Return Koalisyonu” ulusal üyesi Amani Barakat, “Burada Trump’ın kararını protesto etmek için toplandık, Kudüs onun istediği gibi bir ırka ait değil herkese aittir” dedi.

Amerikan-İslami İlişkiler Konseyi Kaliforniya bölgesi yöneticisi Hussam Ayloush ise şu ifadeleri kullandı:
“Burada yüzlerce belki binlerce Amerikalı ile beraber Filistinlilere özgür Kudüs için desteğimizi gösteriyoruz. Aynı zamanda dünyadaki insanlara ve özellikle Türkiye’de her şehirde sokağa çıkan ve bizimle birlikte duran milyonlarca kişiye teşekkür ediyoruz. Başkan Trump, ayrılığı ve sorunları özelikle Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması gibi kararlarla besliyor.”

Yapılan konuşmalar sırasında ise Filistinli Rawan Tayoon, Kudüs’te yaşayan 14 bin Filistinlinin oturma hakkının iptal edildiğini ve kovulduğunu söyledi. Tayoon, İsrail’in 2020’ye kadar Kudüs’ü yüzde 70 Yahudileştirme planı olduğunu ve etnik temizlik dahil her yolun İsrail için kabul edilebilir olduğunu söyledi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.