Macron, Sarkozy’e Sarıldı

Fransa'da Sarıl Yelekler tarafından protesto edilen Emmanuel Macron, Nicolas Sarkozy'e sarıldı.

2007-2012 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı görevinde bulunmuş, yolsuzluk skandallarıyla gözden düşmüş, kendi partisine bile geri dönüş yapamamış Nicolas Sarkozy’ye üç hafta içerisinde Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan iki jest geldi.

Sarı Yelekler’in Paris’i birbirine katan protestolardan ilki 17 Kasım’da düzenlenmesi sonrası, Macron 7 Aralık’ta Sarkozy’yi Elysee Sarayı’nda ağırlayıp baş başa öğle yemeği yedi.

Sarkozy’nin ekonomik programının bir parçası olan fazla mesaiye vergi muafiyeti, Macron’un geçen hafta Sarı Yelekleri teskin için açıkladığı ekonomik önlemler içinde de yer aldı.

Macron, 16 Aralık’ta Gürcistan’ın ilk kadın Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili’nin yemin ederek görevine başladığı törene de Sarkozy’yi gönderdi. Sarkozy’nin Tiflis’te Fransa’yı temsil etmesi, Fransız siyasetini karıştırdı.

63 yaşındaki eski cumhurbaşkanına yakın kaynaklara göre, Macron’un bu jesti, Paris’in en şık semtlerinin protesto alevlerinin içinde kalması, üstüne Elysee Sarayı’nın  ateşi söndürmek için Sarı Yeleklere ekonomik ödünler vermesi karşısında şoke olan sağcı seçmene mesaj niteliğinde.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.