Macron ve Putin’den İdlib Diyaloğu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Fransa’da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile görüştü.

Macron ülkesinin güneyindeki Bregançon’da bulunan yazlık konutunda Putin’i ağırladı. İkili görüşmede İdlib’de devam eden çatışmalar gündeme getirildi.

Macron, İdlib bölgesi için Soçi’de alınan ateşkes kararına “gerçekten saygı gösterilmesinin acil” olduğunu söyledi.

Putin ise Macron’a Rusya ordusunun İdlib’de “Suriye ordusunu teröristlere karşı desteklediğini” dile getirdi.

Suriye İnsan Hakları Ağı, Rusya destekli Suriye güçlerinin İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’ne 26 Nisan-27 Temmuz’da düzenlediği saldırılarda 28’i çocuk, 140’ı kadın 781 sivilin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Öte yandan Fransa Cumhurbaşkanı, Ukrayna krizini çözmek için Nomandiya formatında Almanya, Fransa, Rusya ve Ukrayna dörtlüsü’nü yeniden toplama çağrısında bulundu.

Macron, 2014 yılından beri ülkede gerçek bir değişim olduğunu kaydederken, Putin, Ukrayna’da yeni seçilen Başkan için yaptığı telefon görüşmelerinde ihtiyatlı bir iyimserlik sergilediğini söyledi.

Ukrayna ordusunun ülkenin doğusundaki Donbass’ta Rusya yanlılarıyla girdiği çatışmalarda 2014’ten bu yana 13 binden fazla insan hayatını kaybetti.

Sarı Yelekliler Üzerine Diyalog

Macron, Rusya’da yaklaşık bir aydır devam eden yerel seçim protestolarına şu sözlerle değindi: “Bu yaz, Avrupa Konseyi’nin herhangi bir üyesi gibi, Rusya’nın da tam anlamıyla saygı duyması gereken, protesto özgürlüğü, ifade özgürlüğü, düşünceleri açıklama özgürlüğü ve seçimlere katılma özgürlüğünü sağlaması için çağrıda bulunuyoruz.”

Macron’un bu sözleri üzerine ise Putin, şöyle dedi: “Burada bunu konuşmaktan rahatsızlık duyuyorum ama hesaplamalarımıza göre Fransa’da, Sarı Yelekliler protestoları sırasında 11 kişi öldü, 2 bin 500 kişi de yaralandı. Rusya’nın başkentinde böyle olayların yaşanmasını istemiyoruz. İç politik durumumuzun kesinlikle hukuk çerçevesinde gelişmesini sağlamak için elimizden geleni yapacağız.”

Macron, Rusya’yı Fransa’daki olaylarla karşılaştırılmasının doğru olmadığını söyleyerek: “Sarı Yelekliler, Avrupa Parlamentosu seçimlerine özgürce katılabildi ve yerel seçimlere de özgürce girecekler ve elbette bu çok iyi oldu. Onların seçimlerde kendilerini özgürce ifade edebilmelerinden memnunum. Bu, çatışmayı azalttı. Çünkü ülkemiz, insanların kendilerini özgürce ifade edebildiği, özgürce pnrotesto yapabildiği ve özgürce seçimlere katılabildiği bir yerdir.” şeklinde yanıt verdi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.