Madonna 60 Yaşında

Pop müziğin kraliçesi Madonna, bugün 60 yaşına giriyor.

Gerçek adı Madonna Louise Ciconne, 7 çocuklu Katolik bir ailenin kızı olarak, 1958 yılında, ABD’nin Michigan Eyaleti’ndeki Bay City şehrinde doğdu. Kökenleri İtalyan asıllı Amerikan bir baba ve Fransız asıllı Kanadalı bir anneye dayanıyordu.

1 Aralık 1963’te annesini göğüs kanserinden kaybetmesi üzerine şunları söylüyordu, “Annemin ölümü bana çocukken bir gizem gibi gelmişti. Ve bunu kimse açıklamamıştı. Annem hakkında en çok anımsadığım şey çok iyi, çok kibar ve çok kadınsı olduğuydu. Sanırım bana bir melek gibi görünüyordu ama sanırım herkes beş yaşında annesinin bir melek olduğunu düşünür. Çok dindar olduğunu da biliyorum. Bu yüzden neden bizi bırakıp gittiğini hiç anlayamadım. Bu haksızlık gibi gelmişti. Onun yanlış bir şey yaptığını hiç düşünmemiştim. Bu yüzden sık sık yanlış yapan ben miyim diye merak ettim.”

Babası evine bakıcı olarak aldığı Joan Gustafson ile 3 yıl sonra evlenerek, 2 çocuk daha dünyaya getirdiler.

Madonna ilköğretimi bitirmenin ardından babanın etkisiyle St. Andrews Katolik Okulu’nda dini eğitim aldı. Dini eğitiminin ardından Rochester Adams Lisesi’ne geçerek, okulun amigo kızlarının liderliğini yürütür hale geldi.

Baleye karşı büyük ilgi duyan Madonna, Michigan Üniversitesi’nde dans bursu almaya hak kazandı. 1978’te okulunu bırakıp New York’a gitme cesaretini gösterdi. O günlerdeki halini şu şekilde anacaktı, “New York’a geldiğimde uçağa ilk kez biniyordum, taksilere de. Her şeyin ilkini bu şehirde yaşadım. Cebimde sadece 35 dolar vardı ve New York’a gelmek, hayatımda yaptığım en cesurca şeydi.”

“New York hiç de hayallerimdeki gibi değildi, beni kollarını açıp karşılamadı. Şehre taşındığım ilk yıl, biri sırtıma bıçak dayayıp beni bir binanın çatısına çıkarttı ve bana tecavüz etti. O yıllarda tamamen hayatta kalmaya odaklanmıştım. Çok zordu, çok yalnızdım. Her gün kendimi devam edebilmek için zorluyordum.”

Amerika’nın en büyük şehirlerinden birinde yalnız ve parasız olan Madonna, uzun süre düşük ücretli işlerde çalıştı. Yaptığı işlerden biri de çıplak pozlar verdiği modellikti. Ardından ülkenin en iyi dansçı ve kareograflarıyla çalışma fırsatı bularak, dans şirketlerinde performans göstermeye başladı.

1979 yılında Patrick Hernandez ekibiyle dünya turnesine çıktı ve ilk defa şarkıcılık yapacağı rock grubu Breakfast Club ile tanıştı. 1980’de erkek arkadaşıyla ikinci grubu Emmy’de söyledi. Dans şarkıları yazıp besteleyerek, New York diskolarında boy gösterdiler. Artık şans, Popun Kraliçesi’nden yanaydı.

Madonna, 1982 yılında, yaptığı her single başına 5 bin dolar almak üzere Sire Records’la anlaştı. İlk single “Everybody”  Billboard Hot Dance/Club Chart’ta üst sıralara yerleşirken, 1983’te yayınlanan ikinci single çalışmaları dans listelerinde büyük başarı kazanmasını sağladı. Sire Records, albüm yapmak için harekete geçmeliydi.

İlk albüm kendi adını taşıyordu; Madonna. En iyi albümler listesinde 8 numaraya kadar çıkarak, tüm dünyada 3 milyondan fazla sattı. 80’lerin ilk yarısında gelen büyük başarı, Madonna’yı bir stil ikonu yaptı. Bütün genç kızlar boncuklu kolyeler, siyah kol bantları, haç figürlü mücevherleri New York’ta açılan Madonna Clothing Store’dan alıyordu.

1984’te ikinci albüm çalışması Like A Virgin uluslararası başarının kapılarını açtı. Billboard Hot 100 Single listesinde 6 hafta süreyle bir numarada kaldı. O tarihte ülkenin başarılı şarkıcıları, Afrika’daki açlara yardım maksadıyla bir araya gelerek seslendirdikleri We Are The World Billboard listelerinin başını çekiyordu. İkinci sırayı ise Madonna’nın bir diğer 45’liği Material Girl yer alıyordu. USA For Africa’s’ta da We Are The World’ü söyleyen Madonna için bu durum çifte başarı demekti.

90’lar, 2000’ler ve 2010’lar artık Madonna’dan yana oldu. Müzik kariyeri boyunca 28 Grammy ödülüne aday gösterildi, 7 kez ödüle layık görüldü.

Geçen yıl Forbes dergisi Madonna’nın servetinin 580 milyon dolar olduğunu açıkladı. Bu rakam Celine Dion’un 200 milyon dolarlık servetini açık arayla geçtiği anlamına geliyordu.

İki kez evlilik yapan Madonna’nın ilk eşi doğumgünü 16 Ağustos’ta evlendiği ünlü oyuncu Sean Penn oldu. 4 yıl evli kalmalarının ardından 1989’da bu birlikteliği sonlandırdı.  Ardından yönetmen Guy Ritchie ile dünya evine girdi ve 8 yıl evli kaldılar. 2008’de boşandıklarını açıkladılar. 4’ü evlatlık olmak üzere toplamda 6 çocuğu oldu.

15 yaşından beri vejeteryan olan Madonna’nın IQ seviyesi 140. En dahi ünlüler listesinde yer alıyor.

Öte yandan toplam 22 filmde rol alan Madonna, Evita müzikal filmi ile 1997’de Altın Küre Ödül Töreni’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nün sahibi oldu.

Popun Kraliçesi olarak anılan Madonna, kendi adını taşıyan ilk albümü raflara konduğundan bu yana toplam 300 milyon satış yaparak, “Albümü en çok satan kadın şarkıcı” ünvanıyla Guiness Dünya Rekoru’nu kırdı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.