Mahkemeden Osman Kavala Kararı

15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında yeniden tutuklanan Osman Kavala, hakim karşısına çıktı. 

FETÖ’nün 15 Temmuz darbe girişimi soruşturması kapsamında tutuklanan iş insanı Osman Kavala’nın yargılanmasına başlandı.

İstanbul 36. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuklu sanık Osman Kavala, Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi’yle (SEGBİS) bağlandı. Duruşmada Kavala’nın avukatları da yer aldı.

Duruşmada izleyici olarak Osman Kavala’nın eşi Ayşe Buğra Kavala, Polanya ile İsviçre’nin Başkonsolosları, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Danimarka, Norveç ve Hollanda Başkonsolosluklarının temsilcileri katıldı. Duruşmada izleyici olarak CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da yer aldı.

Tutuklu sanık Osman Kavala üzerine atılı suçlamaların hiçbirinin olgusal bir temele dayanmadığını öne sürerek “Bu suçlamalar dünya görüşüm ve yürüttüğüm faaliyetlerle taban tabana zıt. Üzerime atılı casusluk suçlamasının kolay olmadığı fark edilmiş olacak ki iddianamede suçun nasıl oluştuğuna dair Gezi Parkı olayları anlatılmış. Talimatım altında çalışan insanlarla Gezi Parkı olaylarını yönettiğim şeklinde fantastik bir kurgu vardı. Benim, Gezi Parkı olaylarını önceden bildiğime, hükümeti devirmeye çalıştığıma dair hiçbir delil olmamasına karşın bu suçlamalar yapılmış. Suçlamalar, olgusal gerçeklerden kopuk ve çelişki halindedir” dedi.

Mahkeme heyeti, Osman Kavala’nın tutukluluğuna devam kararı verirken Leyla Alaton’un tanık olarak dinlenmesine hükmetti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.