Malataya’da Ramazan Davulcusuna Tepki, Gerginlik Yarattı

Doğanşehir’de Sahurda Davulcuya Tepki Duyan Vatandaşın Evine ve Ahırına  Saldırı Düzenlendi

Jandarma Müdahale Etti

Malatya’nın Doğanşehir İlçesi’nin Sürgü  Beldesi’nde sahurda alevi  ailelerin evinin önünde davul çalınmasına tepki göstermesiyle başlayan gerginlik bu gün de devam etti.

İddiaya göre beldede yaşayan alevi ailelerin fertleri, önceki gün sahurda ramazan davulcusunun kapılarının önünde davul çalması üzerine, ‘Burada Davul çalmayın’ demeleri üzerine davulcunun tepki göstermesiyle taraflar arasında tartışma çıktı.

Belde de olay duyulunca toplanan 50- 60 kişilik bir grup, davulcuyla tartışan ailenin evinin önünde toplandı. Jandarmanın olayları bastırmada yetersiz kalması sonucu Doğanşehir’den takviye ekip istendi.

Gruptakiler evin yanındaki ahırı ateşe verince jandarma havaya uyarı ateşi açtı. Yaklaşık 2 saat süren olaylar, Doğanşehir’den takviye ekiplerin gelmesiyle sona erdi.

Evi taşlanan ve ahırı yakılan Hüseyin Hasan Evli birlik beraberlik içerisinde, kardeş kardeşe yaşamak istediklerini dile getirdiği konuşmasında ‘‘Biz böyle olaylar istemiyoruz. Çorum’da yaşandı, Maraş’ta yaşandı, Malatya’da yaşandı da ondan. Biz kalkıp da bugüne kadar kimseyi incitmedik” dedi.

Yaşadıkları dehşet gecesini cep telefonuna kaydeden Leyla Evli, görüntüleri ve atılan taşları basın mensuplarına gösterdi.Leyla Evli grubun kendilerini linç etmeye geldiklerini iddia ederek “Adamların amacı zaten belliydi, bizi öldürmeye gelmişler. ’Kürtlere ölüm’, ’Alevilere ölüm’, ’Sizi burada barındırmayız, gidin buradan, gitmeseniz de biz sizi öldüreceğiz’ diyerek bizi tehdit ettiler. Biz sadece bir gece öncesinde dedik ki pencereyi açtık, ’Bizi rahatsız etmeyin biz uyuyoruz, oruç da tutmuyoruz. Ertesi sabah erkenden 4- 5 kişi işe gideceğiz’ dedik. Toplanan kalabalık, ’Biz Sivas katliamı gibi yapacağız’, ’Madımak’taki gibi yapacağız, yakacağız sizi’ dediler.” Dedi.

Beldede jandarma geniş güvenlik önlemleri  alarak nöbet tutmaya başladı.Durumun bu gün için sakin olduğu bildirildi.(ntvmsnbc.com)

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.