Mavi Marmara’dan dolayı Türkiye-İsrail Gerginliği

Dış İşleri Bakanı Davutoğlu (Lionel Bonaventure/AFP/Getty Images)

BM komisyonunun Mavi Marmara Raporu, BM Genel sekreterliğine sunuldu. Rapor sunulmasından bir gün önce basına gizlice sızarak New York Times’te yayınlanmasına ve içeriğine Türkiye’nin tepkisi büyük oldu.

Komisyonun raporunda, öldürülen 9 kişi ve yaralananlar için durumun kabul edilemez olduğu belirtildiği halde, İsrail’in Gazze’ye uyguladığı ablukanın uluslararası hukuk kurallarına uygun olduğu açıklandı.

Türk üyesi emekli Büyükelçi Özdem Sanberk, raporda belirtilen ablukanın kurallara uygun olduğu konusunda yazılanlara katılmadığı belirterek, durumu sert bir şekilde eleştirdi.

Sanberk bu konuda yazılı bir açıklama yaparak, açıklamasında komisyonun İsrail görüşünü benimserken, Türk tarafının görüşünü red ettiğini vurguladı.

Ayrıca, BM İnsan Hakları Konseyinin de ablukanın meşru olmadığı sonucuna vardığını vurgulayarak uluslar arası insani konvoya katılanların amacının insani olduğu halde bu sularda saldırıya uğradıklarını, 9 kişinin hayatını kaybettiğini ve bir kişinin ise hala komada olduğunu söyledi.

BM komisyon raporunun açıklanmasından sonra dün Dış İşleri Bakanı Davutoğlu, İsrail’le diplomatik ilişkilerin ikinci katip seviyesine indirildiğini ve askeri anlaşmaların askıya alındığı açıklamasını yaptı.

Türkiye bu konuda İsrail’den özür beklediğini konusunu vurguladı. Davutoğlu, İsrail’in gerekli adımları atmadığını söyleyerek “artık dönüş yok” dedi.

Bunun ardından İsrail’den “özür dilemeyeceğiz” haberi geldi. Reuters’a göre, İsrail yetkililer Palmer Komisyonunun raporunun Türkiye ile olan ilişkilerini düzeltmesini umduklarını belirtti. İsrail askerlerinin Mavi Marmara gemisine indiklerinde saldırıya uğradıklarını ve hayati tehlikeye girdikleri için kendilerini savunduklarını ileri sürüldü.

Tüm dünya medyasındaki haberlerde, Türkiye İsrail büyükelçisi ülkesinden gönderiyor diye manşetler geçti.

ABD ise bu konuda Türkiye’nin kararının sert olduğu görüşünde. Obama yönetimini böyle bir kararı beklemediğini belirtirken, bu olayı “ciddi bir kriz” olarak gördüklerini söylediler.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.