MEB Solunum Cihazı Üretti

Milli Eğitim Bakanlığı, Kovid-19 önlemleri kapsamında yürütülen Ar-Ge çalışmaları sonucu, Ar-Ge atölyelerinde üretilen ilk solunum cihazının tanıtımı yapıldı.

Kovid-19 önlemleri için, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından Hatay Şehit Serkan Talan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Ar-Ge atölyelerinde  solunum cihazı üretildi.

Lise Müdürü Mahmut Birol Gezer, gecelerini gündüzlerine kattıklarını çok büyük bir çalışmanın ve emeğin mutluluğunu yaşadıklarını söyleyerek;

“Sürekli çalıştık ve solunum cihazımızı, yani hastanelerde kullanılan ventilatör cihazımızı çalışır hale getirdik. Bu kapsamda öncelikle Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, bakan yardımcımız Mahmut Özer ve genel müdürlerimize bize verdikleri desteklerden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Ne zaman tıkandıysak hemen haber gönderdik önümüzü açtılar. Yaklaşık 20 günlük bir çalışma sonucunda 3 değerli ürünü yaptık ve meslek liselerinin neyi başarabileceğini gösterdik. Bütün dünyanın sorun çektiği ventilatör yani solunum cihazını üretmek için yola çıktık. Bu konuda yazılım ve otomasyon uzmanımız, elektronik öğretmenimiz Nurullah Sarı ile 20 günlük bir yolculuğa çıktık. Şu an bu ürünü çalıştırmanın mutluluğunu yaşıyoruz.” şeklinde konuştu.

Gezer, ürünü çalıştırmasının ardından okula ismi verilen şehidin annesini arayarak ilk ona haber verdiğini söyledi.

Bu ürünün iki fonksiyonlu çalıştığını ifade eden Gezer, “Ürünümüz hem nefes sayısını hem de hastaya giden nefesin hacmini ayarlayabiliyor. Çok basit bir mekanizmaya sahip ürünümüz. İmal fiyatı çok düşük, bu ürünlerimizin tümünde özellikle otomatik ambu makinesi hemen seri üretime geçebiliriz. Solunum cihazında Sağlık Bakanlığından gerekli izin alıkdıktan ve şartlar sağlandıktan sonra hemen seri üretime geçmeye hazırız.” şeklinde konuştu.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.