Mersin Dünya Olimpik Gün Koşusu İçin Seçilen 9 İl Arasındaydı

Dünyanın 212 ülkesinde, aynı günde, 23 Haziran 1984 yılında Pierre de Couberin ve arkadaşları tarafından başlatılan olimpik hareketi kutlamak için düzenlenen olimpik gün koşusu bu sene ülkemizde Mersin, Eskişehir, Erzurum, Manisa, Bursa, İstanbul, Trabzon, Ankara ve Diyarbakır’da gerçekleştirildi.

 2013 Akdeniz Olimpiyatları Aday Kenti olan Mersin’de koşuya katılacak olan kişiler Mersin Barış Meydanı’nda kurulan stantlara sabah saatlerinde gelerek  kayıt yaptırdılar. Üç bin adet tişörtün dağıtıldığı etkinlikte 2.000’den fazla katılımcı vardı. Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mersin Emniyet Müdürü Arif Öksüz, Milli Atlet Ahmet Kahveci, Avrupa Şampiyonu Nevin Yanıt ve Burcu Ayhan, Mersin İdmanyurdu Teknik Direktörü Nurullah Sağlam, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Üyesi Oktay Tertemiz de koşuya katılanlar arasındaydı. 

 

Organizasyon kapsamında TRT’ye demeç veren Vali Hasan Basri Güzeloğlu “Kentimizde şu anda basketbolda biri erkek iki takımımız 1’inci Lig’de mücadele ediyor. Süper Lig’de bir hentbol takımımız var. Futbol takımımız olan Mersin İdmanyurdu, Süper Lig’e çıktı. Spordaki bu güzellikler ve gelişmeler bizi heyecanlandırıyor. Bu yıl 5 Haziran’da Mersin’le birlikte Türkiye’deki 9 ilde eş zamanlı olarak Olimpik Gün Koşusu yapılıyor. Sembolik olarak 3 kilometrelik bir parkurda özellikle olimpik ruhun ve sporla gelen barış ve kardeşliğin yansımasını geniş bir kitleyle paylaşıyoruz. Akdeniz Oyunları’na da iyi bir ev sahipliği yapacak olan kentimizin bu organizasyonun gerçekleştirileceği ülke çapındaki 9 ilden biri olarak seçilmesinden dolayı gurur duyuyoruz. ”  dedi ve atlet Nevin Yanıt’tan da 2013 Akdeniz Olimpiyatları 100m. koşusu için bir altın madalya sözü aldı.

Şampiyon atletimiz Nevin Yanıt da yaptığı konuşmada olimpiyat ruhunun bu tür organizasyonlarla canlı tutulmasının çok önemli olduğunu ve insanların bu ruhu kalplerinin içlerinde hissetmeleri gerektiğini söyledi.

Yoruma kapalı.