Minyatür Beyin CEVİZ ve Faydaları

MİNYATÜR BEYİN GÖRÜNÜMLÜ CEVİZİN FAYDALARI NELER

Minyatür beyin görünümündeki Ceviz beyin için gerekli olan gümüş iyonlarını ihtiva eder ve Asyada beyin gıdası olarak kabul edilir

İnsan beyni ile yeşil kabuklu cevizin yapılarını incelersek tüylerimizi diken diken edecek bir gerçekle karşılaşırız.. Yeşil kabuk kafa derisine, tahta kabuk kafatasımıza, cevizin zarı beyin zarımıza ve meyvesi beynimize benzeyen bu yapının tüm meyveler arasında gümüş iyonu içeren tek meyve olmasıda beynimizle olan inanılmaz bağlanyıtı gözler önüne serer. Çünkü bu gümüş iyonuna ihtiyacı olan tek organ beyindir…

Asya’da ceviz beyin gıdası olarak kabul edilir ve bu ülkelerde öğrenciler, sınavlardan önce ceviz yiyerek notlarını yükseltebileceklerine inanır.

Uzmanlar kabuklu yemişler arasında en sağlıklı olanın ceviz olduğunu belirtmiştir. Kabuklu yemişler arasında en çok antioksidanın cevizde bulunması sebebiyle hastalıklara karşı korumada diğer yemişlere nazaran iki kat etkilidir. Araştırmalara göre diğer yemişlere oranla daha faydalı bir meyvedir.

Ceviz ağacı Mayıs ve Haziran ayında çiçek açar ve bünyesinde yağ, tuz, albümin, karbonhidratlar, gümüş iyonu, sodyum, potasyum, B1, B2, B3, B6 ve E vitamini barındırır.

Ceviz; fosfor, kalsiyum, potasyum ve demir açısından zengin bir besin maddesidir. Dolayısıyla zihin yorgunluğunu giderici, kemik ve dişleri güçlendiren, kas rahatlatıcı etkisi ve kansızlığa çözüm getiren bir besin kaynağı olarak oldukça önemlidir.

Minyatür beyin görünümündeki Ceviz beyin için gerekli olan gümüş iyonlarını ihtiva eden tek meyvedir ve Asyada beyin gıdası olarak kabul edilir.

Yüksek oranda protein ve yağ içeren ceviz içi, şeker hastalarına besin olarak da verilir. Şeker hastaları için hayati önem arz eden insülini arttırır.

Cevizde bulunan melatonin ile uyku düzensizliği çeken kişilerde uyuma rahatsızlıkları ortadan kalkabilir.

Özetle günde 3-5 tane tüketilmesi önerilen cevizde yüksek oranda bulunan omega-3 yağ asitleri ile kalp hastalıkları, diyabet, inme, yüksek kan basıncı ve depresyon azalır. Kandaki kolesterol düşer ve kalp atışları düzene girer.

Ayrıca cevizin sadece meyvesi değil, kabukları ve yaprakları da birçok rahatsızlık için kullanılmaktadır.

Şeker hastaları için cevizin yapraklarını kaynatarak suyunun içilmesi tedavi edici özelliğe sahiptir.

Kansızlık için ceviz yaprağı ve kabukları kaynatılarak balla karıştırılıp içildiği taktirde kansızlığa iyi gelmektedir, bu çay kanı temizler ve kalbi güçlendirir, ishali ve dizanteriyi keser, sinir sitemini güçlendirir.

Ceviz taneleri çocukların gelişimini hızlandırır.

Ceviz beyin için gerekli olan gümüş iyonlarını ihtiva ettiğinden, bebekten yaşlıya kadar herkes için ideal bir meyvedir.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.