MSB’den Münbiç Açıklaması

Milli Savunma Bakanlığı 27 teröristin etkisiz hale getirildiğini söyledi.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan gelen açıklamada 21-28 Aralık tarihlerinde, Diyarbakır, Bingöl ve Şırnak’ta yürütülen orta çaplı operasyonlarda  yurt içi ve yurt dışında PKK/KCK terör örgütünden 27 teröristin etkisiz hale getirildiği belirtildi.

Operasyonlarda 2 piyade tüfeği, 1 adet havan, 1 adet AT-4 tanksavar füze, 324 adet muhtelif hafif silah mühimmatı, 75 adet av tüfeği fişeği, 4 adet muhtelif telsiz, 1 adet gece görüş gözlüğü, 3 adet el dürbünü ile el yapımı patlayıcı madde yapımında kullanılmak üzere hazırlanmış 1 adet antipersonel mayını, 192 kilogram amonyum nitrat, 1 kilogram C-4 patlayıcı madde, 35 adet LPG tüp ve 4 adet el bombası ele geçiridiği 9 adet el yapımı patlayıcının imha edildiği kaydedildi. Ayrıca teröristler tarafından kullanılan 12 adet silah mevzii, sığınak ve deponun kullanılamaz hale getirildiği belirtildi. Operasyonlarda 1 güvenlik görevlisinin yaralandığı bildirildi.

PKK/KCK terör örgütünün finans kaynaklarından kaçakçılık ve uyuşturucu ile mücadeleye yönelik hudut hattında alınan tedbirler ve icra edilen operasyonlarda 690 paket kaçak sigara, 43,5 kilogram uyuşturucu, 660 adet muhtelif silah ve 25 adet cep telefonu ele geçirildiği, sınır kontrolleri kapsamında etkin tedbirler alındığı ifade edildi.

Münbiç bölgesi ile ilgili açıklamada, “TSK ve ABD Silahlı Kuvvetleri unsurları tarafından, Münbiç’te şu ana kadar 6 ‘müşterek birleşik devriye’ faaliyeti icra edilmiştir. Münbiç’teki tüm terör örgütü mensuplarının bölgeyi terk etmesine yönelik faaliyetlere devam edilecektir. Bölgedeki gelişmeler yakından takip edilmektedir” ifadeleri yer aldı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.