Mucize Bitkilerde Mi?

Gün geçmiyor ki gazetelerde, internet sayfalarında ya da televizyon kanallarında mucize bitki, karışım ya da bitkisel ilaçlarla ilgili haberler, ilanlar ya da reklamlarla karşılaşmayalım. Ürünü tanıtıp, faydalarını saymakla bitiremiyorlar. Hele bir de kamuoyu tarafından tanınan, konusunda uzman olduğu kadar popüler olmayı da başarmış birisini çıkartıp ürünleri hakkında olumlu birkaç bir şeyler söyletince ortaya çok iyi pazarlanmış bir tanıtım ve satış kampanyası çıkıyor.

İnsanların sömürülmeye en açık noktalarının sağlık olduğunu ve yine günümüzde çağdaş tıp hizmetlerinin toplumun her kesimine adaletli bir şekilde götürülemediği göz önüne alındığında bu tür doğal içerikli, herkesimden insanın ulaşabileceği, nispeten daha ucuz ürünlere ilgi her geçen gün artmakta. Durum böyle olunca da fırsatçılara gün doğmakta.

Bu ürünlerin sağlıksız olmadığını söylemiyoruz. Sadece hiçbir ürünün, bitkinin ya da ilacın tek başına mucize yaratamayacağını, belki rahatsızlığınız süresince destekleyici bir işlevi olabileceğini, size iyi geleceğinize inandığınız için de iyileştirebileceğinizi unutmamanız gerektiğini söylüyoruz. Tesadüfen karşınıza çıkan yeni bir ürünün faydasını hiç öğrenmeden kullanıp daha sonra benim şu rahatsızlığıma iyi geldi diye mi deniyoruz yoksa ürün hakkında her türlü bilgiyi öğrendikten sonra mı deniyoruz. Genellikle bir yerlerden duyup, ikna olup ya da denetmekten ne çıkar düşüncesiyle kullanmaya başlıyoruz.

Öncelikle bizim Anadolu’nun bir çok kültürü yapılan bitki türünün anavatanı olduğunu insanlığın varolduğu ve kendi beslenmesi için tarıma başladığı ilk yerin bizim topraklarımız olduğunu hatırlamalıyız. Yaşadığımız yörede yetişen, olabildiğince doğal ve o yöreye özgü bitkilerin tüketilmesinde fayda var. Özellikle mevsiminde, taze ve doğal ürünleri her zaman için tercih etmeliyiz. Tabii ki yeniliklere açık olmalı ama mucize beklemeden.

Doğa o kadar kusursuz bir üretim kurmuş ki her bitki bir mucize aslında. Siz sıkıntınıza, hastalığınıza çare aradığınızda bunu içten olarak istediğinizde karşınıza çıkaracaktır. Bu evrende bütün canlı, cansız varlıkların en temel doğaları merhamettir. Siz de o doğaya kalbinizde merhametle, şefkatle yaklaşırsanız eğer size de mucizesini gösterecektir.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.