Murat Karayılan henüz yakalanmadı

Murat Karayılan – Fotoğraf:Mustafa Özer/Getty Images

Bugün öğle saatlerinde AA, İran Meclisi Milli Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Alaaddin Burucerdi’ye dayanarak Murat Karayılan’ın yakalandığı haberini verdi. Ancak daha sonra düzeltme yapılarak PKK’nın iki numarasının yakalandığını duyurdu. Açıklamayı yapan Burucerdi’de Tahran Büyükelçiliğini arayarak böyle bir açıklama yapmadığını söyleyerek, Karayılan’ın yakalanması gerektiğini söylemiş olabileceğini ifade etti.

 Karayılan muamması sürerken PKK’ya yakınlığı ile bilinen ROJ TV’de geçtiği altyazıyla Akşam saatlerinde Murat Karayılan’la PKK’nın silahlı eyleme başlama tarihi olan 15 Ağustos 1984 yılı nedeniyle yapacakları röportajın haberini duyurdu.

İran’ın resmi haber ajanslarından olan Fars’ın haberine göre PKK terör örgütünün iki numaralı isminin yakalandığını teyit etti.Fars ajansının haberinde: Burucerdi, meclis’te bugün gazetecilerin PKK’nın iki numaralı isminin yakalandığı haberlerine ilişkin verdiği cevapta haberin doğru olduğunu, İran İstihbarat birimlerinin örgütün iki numaralı ismini yakaladıklarını ifade etti. Fars ajansının vermiş olduğu haber diğer resmi ajanslar tarafından da verildi.

 Türk Hükümeti Murat Karayılan’ın yakalandığı ile ilgili herhangi bir açıklama da bulunmadı.Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, PKK elebaşı Murat Karayılan’ın yakalandığı iddiasıyla ilgili kurumlarımızca böyle bir bilginin henüz teyit edilmediğini, Sadece İran’ın açıklama da bulunduğunu,görüşmelerin devam ettiğini söyledi.

Teröristbaşı Abdullah Öcalan’ın Kenya’da yakalanarak Türkiye’ye getirilmesinin ardından örgütün ikinci ismi olan Karayılan’ın İran tarafından yakalanıp yakalanmadığı belirsizliğini korurken Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde oturan kardeşleri ve akrabaları yakalandığı haberine inanmadılar. Kardeşleri Murat Karayılan’ın yakalandığına dair herhangi bir bilgi ulaşmadığını da dile getirdiler. Gazal, Mehmet Ali ve Mehmet Emin Karayılan kardeşler Kardeşleri Murat Karayılan’ın silaha karşı olduğunu ve karıncayı bile incitemeyeceğini iddia ettiler.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.