NASA, Avustralya’yı Görüntüledi

NASA, Avustralya’da Eylül’den beri devam eden, yerleşim yerlerine de sıçrayan yangının büyüklüğünü 3 boyutlu görüntülerle gösterdi.

4 aydır devam eden yangına yapılan müdahalelere rağmen, artan hava sıcaklığı ve şiddetli rüzgarın etkisiyle kıtada alevler güçleniyor.

Yangının ne derece yayıldığı NASA’ya ait görüntüler kullanılarak ve 3 boyutlu sistem içerisinde birleştirilen görüntülerle yayınlandı.

Kırsal İtfaiye Hizmeti, yangınların 150 farklı noktada aktif olduğu, bunlardan 64’ünün kontrol altına alınamadığını kaydetti.

Hızı saatte 128 kilometreye ulaşan ve yönünü güneye çeviren kuvvetli rüzgarın, Yeni Güney Galler eyaletinde farklı noktalarda yangınların yayılması riskini artırabileceği bilgisi paylaşıldı.

Avustralya’da Bazı Türler Tamamen Yok Olmuş Olabilir

Yaban hayat uzmanları ve doğal hayatı koruma yanlıları, Avustralya boyunca kontrol edilemeyen şiddetli yangınlarla bazı hayvan türlerinin tamamen yok olduğundan endişe duyuyor.

Üçte biri küle dönen Kanguru Adası’nda dunnart denilen küçük keseli canlıların ve parlak siyah Avustralya tepeli papağanların yangın tarafından tamamen edilmiş olduğu tahmin ediliyor.

Kangaroo Island Land for Wildlife (Yaban Hayat İçin Kanguru Adası Toprakları) adlı sivil toplum kuruluşunun koordinatörü çevrebilimci Heidi Groffen, 300 civarında olan türün yok olmuş olabileceğini öne sürerek, “Kurtulanlar olsa bile şu anda onlar için hiçbir yiyecek yok (…) Tamamen ortadan kalkmadan bazılarını kafese yerleştirmeyi ümit ediyoruz” diyor.

Morrison’a Eleştiri

Cumartesi günü iki kişinin yaşamını yitirdiği, 4 itfaiye erinin de yaralandığı ertesi günün de yağan yağmur güneydoğu bölgesine biraz olsun rahatlattı.

Başbakan Scott Morrison pek çok kişi tarafından eleştiri almış, bir itfaiye eri tarafından da “Başbakana defolup gitmesini söyleyin” şeklinde cümle sarf edilmişti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.