NATO Rusya Gündemiyle Bir Araya Gelecek

NATO üyesi 29 ülkenin dışişleri bakanları 4-5 Aralık'ta Brüksel'de bir araya gelecek.

Brüksel’de 2 gün sürecek NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın gündemine yönelik açıklamalarda bulunan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD ile Sovyetler Birliği arasında 1987’de yapılan ve birliğin dağılmasından sonra ABD ile Rusya arasında devam eden INF Anlaşması’nın yarınki toplantının ana gündem maddelerinden olacağını açıkladı.

“Anlaşma Rusya tarafından tehlikeye atılmıştır” diyen Stoltenberg, ABD’nin anlaşmaya uyduğunu, Rusya’nın da uyması gerektiğini söyledi.

INF ANLAŞMASI

Stoltenberg, “Rusya, yeni bir füze geliştirdi, üretti ve konuşlandırdı. Bu füze mobil ve tespit edilmesi oldukça güç. Füzenin nükleer kapasitesi de bulunuyor. Füze, kısa bir uyarı süresi içinde ya da hiç uyarı olmadan Avrupa kentlerine ulaşabilir. ABD, INF Anlaşması’na tam olarak uyuyor. Avrupa’da yeni ABD füzeleri yok ama yeni Rus füzeleri bulunuyor.” açıklamasında bulundu.

Stoltenberg, Rusya’yı şeffaf ve doğrulanabilir şekilde anlaşmaya uymaya çağırdı.

AZAK DENİZİ’NDE GERGİNLİK

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, dışişleri bakanlarının yarın gündeminde Azak Denizi’ndeki Ukrayna-Rusya gerginliğinin de olacağını belirtti.

ORTADOĞU VE KUZEY AFRİKA’DAKİ GÜVENLİK TEHDİTLERİ

Dışişleri bakanlarının Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki güvenlik tehditlerini de ele alacaklarını aktaran Stoltenberg, bu çerçevede İttifak’ın bölgedeki ortaklara sağladığı desteği değerlendireceklerini ifade etti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.