Nazım Hikmet Bursa’da anıldı

BURSANazım Hikmet, ölümünün 47. yılında Nilüfer Belediyesi, TMMOB Makine Mühendisleri Odası Bursa Şubesi ve Bursa Yazın ve Sanat Derneği (BUYAZ) tarafından düzenlenen bir dizi etkinlikte anıldı.Araştırmacı Yazar Güney Özkılınç tarafından derlenen ‘Bursa’nın Nazım’ı’ sergisinin ardından Uğur Mumcu Sahnesi’nde tören düzenlendi.

BUYAZ Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Akbaba, “Nazımlı düşlerin tutunabileceği asıl mekân Bursa olmalı” diyerek başladığı açılış konuşmasında, etkinliğin ortak düzenlenmesinin anlamına dikkat çekti.

MMO Bursa Şube Başkanı İbrahim Mart ise Nazım Hikmet’i, Ahmet Arif’i, Orhan Kemal’i ve yitirilen tüm devrimci yazar ve ozanları saygıyla andıklarını belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Mühendis, mimarların sanatla, sanatçıyla ne ilgisi olabilir, sizler kendi alanınızla ilgilenin” diyenlere inat, Makina Mühendisleri Odası Bursa Şubesi olarak yazar ve ozanlarımızı anmak için bugün burada bir araya geldik.”

Konuşmasına, Nazım Hikmet’in şiirlerinden dizeler okuyarak başlayan Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ise “20. yüzyılın en önemli şairlerinden biri olan büyük üstat Nazım Hikmet 1940’lı yıllarda en verimli yıllarını Bursa’da cezaevinde geçirdi ve en güzel şiirlerini de Bursa’da yazdı.” diye konuştu.

Günümüzde herkesin Nazım Hikmet’e sahip çıktığını, Başbakan’ın bile Nazım’dan dizeler okuduğunu söyleyen Başkan Bozbey, “Ne yazık ki bu şehir O’nun için bir şey yapmadı, Nilüfer Belediyesi hariç.” diyerek sitemde bulundu.

Nilüfer Belediyesi’nin Beşevler’de büyük ustanın adına çınarlık yapıldığını, yine 100. Yıl Mahallesi’nde Nazım Hikmet adına bir Kültür Evi yapıldığını, Gümüştepe Mahallesi’nde ise Nazım Hikmet Evi’nin tamamlanmak üzere olduğunu belirten Bozbey, “Bursalı olarak Nazım Hikmet’e borcumuz var, bunu göstermek zorundayız.” ifadesini kullandı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.