Norveç katliamı ile ilgili yaptığı yorumlar için Fransız parti lideri eleştirildi

Fransız Partisi olan Aşırı Sağcı Milli Cephe (FN) Partisi lideri Jan Mari Le Pen (Bertrand Langlois/AFP/Getty Images)

İki hafta önce Norveç’te meydana gelen katliam sonrası, Ulusal Fransız Partisi olan Aşırı Sağcı Milli Cephe (FN) Partisi lideri ve bazı üyelerinden kaynaklı eleştiriler aldı.

Geçen Cuma, FN partisinin lideri Jan Mari Le Pen, FN partisinin sitesinde yayınlanan bir videoda, Norveç’in başına gelen bu felaketi, Norveç’in “Tecrübesiz politikalarından” ileri geldiğini, yanlış yapılan politika hatası olarak ise ülkeye yapılan göçler dahil polis silahlanması hatalarının, Aşırı muhafazakar Norveç saldırganı Anders Behring Breivik’in yaptığı katliamdan daha önemli olduğunu vurguladı.

Le Pen yaptığı yorumda ,Norveç hükümetini olay ile ilgili  “tecrübesiz davranmak ve yetersiz müdahale” ile suçladı. Ve bu durumun meydana gelen katliamdan daha kötü olduğunu söylemesi ile beraber eleştirilerin odağı olmasına neden oldu.

Le Pen videoda, “Biliyor musunuz Norveç’teki polislerin silahları yok? Bundan dolayı birisi başkalarını öldürmeye başladığında onu durdurmak çok zor…  Bu durumun sorumlusu Norveç Hükümeti ve uyuyan halktır…ayrıca global tehdit olan global göçe neden izin verdiklerini anlayamıyorum” dedi.

Çeşitli medya tarafından sorulan soruları da cevapladı. Cumartesi günü AFP’ye yaptığı açıklamada  “Bu katliamda, aklı yerinde olmayan bu kişinin yaptığı çılgınlığı, Norveç devletinin tecrübesizliği ile bağlantılı görüyorum” dedi.

22 Temmuz’da Aşırı muhafazakar Anders Behring Breivik ilk önce Oslo’daki devlet binalarını bombalamış daha sonra da Utoya adasında çoğunlukla gençlerin bulunduğu kampta rastgele ateş açmış ve 68 kişinin ölümüne neden olmuştu.

Le Pen, Fransa’da aşırı sağ, popülist ve ırkçılıkla mücadele kuruluşları tarafından eleştirilere maruz kaldı. Le Pen’in partisinden bir üyenin katliamı övmesi üzerine partiden ihraç edilmesi bile eleştirileri durdurmadı.

Geçen hafta, Le Pen’in partisinden bir üyenin Breivik’in yaptığını takdir etmesi basın tarafından ağır eleştirilmişti.

Bu katliamın esas sebebi olarak “Göç” olayının görülmesi ise Twitter’de eleştiriye sebep oldu.

İngilizce Metin

İlgili Haberler

Norveç Katliamında Kaybolan Türk Kızının Öldüğü Belirlendi

Ölümcül Saldırı Norveç’te Keder ve Dayanışmayı Sağladı

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.