Nükleer Santrali Sel Bastı

(Getty Images/Scott Olson)

ABD’nin orta batısında bulunan Nebraska eyaletinde, bulunan Fort Calhoun Nükleer santrali aşırı yağışlara dayanamadı. Meydana gelen aşırı yağış sonrası 610 metrelik banket yıkıldı. Pazar akşamı banketin yıkılması sonucu, nükleer santral sular altında kaldı.

Santral nisan ayından beri yakıt yenilemeden dolayı revize çalışmaları yapıyor. Bundan kaynaklı santral kapalıydı. Santralin kapalı olması tansiyonu düşürüyor. Ayrıca yetkililer de santral de su bulunmadığı için endişe edecek bir durum olmadığına işaret ettiler.

ABD Nükleer Enerji Düzenleme Komisyonu da reaktörde herhangi bir zarar olmadığını açıklarken, santral yetkilisi Jeff Hanson ise “Sel suları çekilene kadar tesis yeniden çalıştırılmayacak. Setin çökmesi reaktörleri soğutma sistemi ile kullanılmış yakıtların bulunduğu binaları etkilemedi. Ancak ana elektrik devrelerini etkilediği için elektrik kesintisi yaşandı. Acil durum jeneratörleri devrede. Durum kontrol altında” dedi.

Sel suları yükselmeye başladığından beri nükleer santralde iki önemli arıza yaşandığı bildirildi.

7 Haziran’da elektrik şalteri odasında çıkan yangının atık yakıt havuzunun soğutma sisteminin 1,5 saat boyunca devre dışı kalmasına neden olduğu bildiriliyor. Yetkililer atık havuzunun 88 saat soğutmasız dayanabileceğini iddia etseler de, Nisan ayında havuza yeni atık yüklendiği ve hala çok sıcak olduğu için bu tahminin fazlasıyla iyimser olabileceği söyleniyor.

13 Haziran’da ise bir arıza sonucu nehre yönetim binasının kanalizasyon sisteminden dakikada 400 litre atık boşaldığı bildiriliyor. Ancak yönetim binasından geldiği için atığın radyoaktif olmadığı tahmin ediliyor

ABD’de meydana gelen sel sonrası 4 bin ev sular altında kaldı ve yaklaşık 10 bin kişi evlerinden tahliye edildi.

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.