Olimpiyatlarda Aslı Çakır Alptekin’den Altın Madalya ,Gamze Bulut’tan da Gümüş Madalya Geldi

Aslı ve Gamzeden çifte başarı

Olimpiyatlarda Aslı Çakır Alptekin’den Altın Madalya ,Gamze Bulut’tan da Gümüş Madalya Geldi

2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda kadınlar 1500 metre finallerinde yarışan milli atletler Aslı Çakır Alptekin ve Gamze Bulut ilk iki sırayı alarak, altın ve gümüş madalyayı kazandılar.
Aslı ve Gamze’nin çifte başarısı Türkiye’nin olimpiyatlar tarihinde de bir ilke sahne oldu. İlk kez iki sporcumuz aynı yarışmada çifte madalya kazanma başarısı elde etti..

2012 Londra Olimpiyat Oyunları’nda kadınlar 1500 metrede Aslı Çakır Alptekin Olimpiyat Şampiyonu, Gamze Bulut ise Olimpiyat ikincisi olarak tarihi bir başarıya imza attı. Olimpiyat Stadı’nda yapılan kadınlar 1500 metre finalinde Aslı Çakır Alptekin 4:10.23’lük derecesiyle birinci olurken, Gamze Bulut da 4:10.40 ile ikinci sırayı elde etti.

Yarışta üçüncülüğü Bahreynli Jamal Maryam Yusuf 4:10.74 ile elde etti. Son Avrupa Şampiyonası’nda da Aslı Çakır Alptekin altın, Gamze Bulut da gümüş madalya kazanmıştı. İki atlet, Avrupa Şampiyonası’ndaki başarılarını olimpiyatlarda da tekrarladı.

Aslı Çakır Alptekin’in aldığı altın madalya Türkiye’nin olimpiyat oyunlarında atletizm dalındaki ilk altın madalyası oldu. Atletizmde Türkiye daha önce 1948 Londra Olimpiyatları’nda 3 adım atlamada Ruhpi Sarıalp ve 2004 Atina Olimpiyatları’nda çekiç atmada Eşref Apak ile bronz, 2008 Pekin Olimpiyatları’nda da 5 bin ve 10 bin metrede Elvan Abeylegesse ile 2 gümüş madalya kazanmıştı.

Yarış sonrasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Aslı Çakır Alptekin ve Gamze Bulut’u telefonla arayarak kutladığı öğrenildi. Bu arada Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç da iki atleti tebrik etti.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.