Orkinos Tekneleri’nde Artık Su Ürünleri Mühendisleri de Olacak

vikipedi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı başlattığı yeni bir uygulama ile Orkinos tekneleri su ürünleri mühendislerinin denetiminde avlanabiliyor.

 Eylül ayında başlayan balık avı sezonu bu yıl yeni uygulamalarla açıldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı nesli tükenmekte olan hayvanlar için bir dizi önlemler aldı.

 Bu alınan önlemlere örnek olarak da ‘ton balığı’ olarak da bilinen ‘orkinos’ avcılığında uygulamaya konuldu. Balık avlama teknelerine ‘milli gözlemci’ adıyla su ürünleri mühendisleri de görev yapmaya başladılar. Bu amaçla Türkiye genelinde 45 su ürünleri mühendisi orkinos teknelerinde görev yapıyor. Mühendisler yakalanan balığın boyutundan tonajına kadar bütün verileri kayıt altına alacaklar.

Uzmanlar ‘milli gözlemci ‘uygulamasının diğer nesli tükenme tehlikesi altında olan balık türleri için de uygulanması gerektiği görüşünü savunuyorlar. Hiç yapılmamasındansa yapılmasının iyi bir önlem olduğu ve daha bir çok nesli tükenmekte olan türler için de böyle bir uygulamanın başlatılması gerektiğini söylüyorlar.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.