ÖSYM Ales Sınavınında da yaptı yapacağını

ÖSYM’deki skandallara bir yenisi daha eklendi. Bu gün 2011-ALES İlkbahar Dönemi sınavı 72 il merkezi ve Lefkoşe ve Bişkek’te yapıldı. 821 binada 10 bin 996 salonda toplam 272 bin 496 aday sınava girdi.

ÖSYM’nin 5 Ekim 2010’da internet sitesinde  kamuoyuna duyurduğu sınavda güvenlik tedbirlerini artırıcı her türlü tedbirin alındığını ve sınavın sorunsuz olarak tamamlandığını dile getirse de İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İtisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde hatalı soru kitapçığı basımı nedeniyle sınav, 1 saat geç başladı. İzmir Dokuz Eylül Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde sınava giren 500 aday 9:30’da başlaması gereken sınava görevlilerin soru kitaplarında eksik sayfa olduğu, soru tekrarı yapıldığını fark etmeleri üzerine 1saat geç başlatıdı. Manisa’dan kitapçıkların gelmesiyle sınav yapıldı. Fakat soru kitapçıkları yine yetmeyince bazı adaylar boş cevap kağıdı verdiler.

ÖSYM konuyla ilgili yaptığı açıklamada sınavda çok sınırlı sayıda adaya basım hatası olan soru kitapçıklarının eriştiği tespit edilmiş ve hızlı bir şekilde yedek soru kitapçıkları ile sınava devam edildiğini; yedek soru kitapçıklarının yeterli olmadığı bazı sınav merkezlerinde, adayların mağdur olmaması için adaylara verilen soru kitapçıklarının incelenmesi sonrasında ÖSYM Yönetim Kurulu tarafından gereken işlem yapılacağını ifade etti. ÖSYM Başkanı Ali Demir’in sınav kitapçıklarında sorun çıkan öğrencilere bizzat mektup yazarak kaygı duymamalarını, kitapçıkların en geç Salı günü ÖSYM’ye eriştikten sonra değerlendirerek sınava kitapçıkları yüzünden katılamayanların sınavlarının gerekiyorsa Yönetim Kurulu kararı ile yenilenebileceğini ifade edeceği öğrenildi.

Yoruma kapalı.