Otağ-ı Hümayun 550 Sene Sonra Kültür Merkezine Dönüştürüldü

İSTANBUL-Osmanlı ordusunun Batı’ya yapacağı seferler öncesi ordunun toplandığı Otağ-ı Hümayun binası restore edilerek Kültür Merkezi olarak hizmete açıldı.

Davutpaşa’daki Otağı Hümayun binası İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı ve Yıldız Teknik Üniversitesi işbirliğiyle yürütülen 9 aylık bir çalışmanın ardından restore edildi. Restorasyonu tamamlanan bina, düzenlenen törenin ardından Kültür Merkezi olarak vatandaşların hizmetine açıldı.

Törende konuşan İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Yürütme Kurulu Başkanı Şekip Avdagiç, 9 aylık bir çalışmanın ardında yapının kültür merkezi olarak hem üniversitenin hem de halkın hizmetine hazır hale getirildiğini söyledi. Avdagiç, “Osmanlı ordusunun Batı’ya yapacağı seferler öncesi toplandıkları Otağ-ı Hümayun, Yıldız Teknik Üniversitesi’nin desteğiyle onarıldı. Osmanlı’nın savaşa giderken buluştuğu ve savaş bitiminde birleştiği mekan, eski bir kışla şimdi müzeleşti ve bir kültür merkezi oldu.” dedi.

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek ise üniversitelerinin birçok tarihi bina ile iç içe olduğunu söyledi. Yüksek, “Bu bina, mimari özellikleriyle başlı başına müze niteliği taşımaktadır. İstanbul’un sosyal ve kültürel merkezlerinden uzakta bulunan kampüsümüz, bu bina ile kültürel etkinliklerin cazibe merkezi haline gelecektir.” şeklinde konuştu.

Yıldız Teknik Üniversitesi’nden Doç. Dr. Berin Alp, Doç. Dr. Nüket Tuncer ve Yrd. Doç. Dr. Faruk Tuncer’in danışmanlığında yürütülen restorasyon çalışmaları 27 kişilik bir ekiple 9 ayda tamamlandı.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.