Pandeminin Ortasında Kalp Krizi Ölümleri Arttı: Araştırma

Fotoğraf: Anna Shvets / Pexels

Yeni bir araştırmaya göre , kalp rahatsızlığı olan kişilerin , COVID-19 kapma korkusu nedeniyle salgının ortasında hastaneyi ziyaret etme olasılıkları çok daha düşük .

7 Ağustos’ta yayınlanan çalışma, COVID-19’un kalp sorunları teşhisi konan kişileri nasıl etkilediğini bulmayı amaçladı.

Oregon, Portland’daki Providence Kalp Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, kalp sorunları teşhisi konanların tedavisinde önemli bir fark olmamasına rağmen, kalp sorunları nedeniyle hastaneye kaldırılan kişilerin sayısında bir azalma olduğunu fark ettiler. Ne olursa olsun, kalp krizi geçiren veya kalp sorunları olan kişilerde ölüm oranı bu değişikliklere rağmen artmaya devam etti.

Ancak araştırmacılar, hastaneye yatış sayısının azalmasına katkıda bulunan birkaç faktör olduğunu belirttiler. En endişe verici olanlardan biri, kalp krizi teşhisi konan bireylerin, COVID-19 ile enfekte olma korkusu nedeniyle tıbbi yardım almakta veya sağlık tesislerini ziyaret etmekte tereddüt etmesidir.

Araştırmanın birincil odak noktası, yalnızca COVID-19 ile daha az hastaneye yatış arasındaki ilişkiyi belirlemek değil, aynı zamanda pandemi olayından önce ve sonra hastaneye yatışlar arasında bir fark olup olmadığını belirlemekti.

Arştırma, 30 Aralık 2018 ve 16 Mayıs 2020 tarihleri ​​arasında kalp krizi tanısı alan ve hastaneye yatırılan 18 yaş ve üstü bireyler üzerinde gerçekleştirildi. Sonuçlar 14.724 hastanın 15.244 kalp krizi ile hastaneye yatışından alınmıştır.

Providence St. Joseph Sağlık Sistemindeki 49 hastaneden birinde Alaska, Washington, Montana, Oregon, California ve Texas’ta gerçekleştirildi.

Veriler üç farklı kategoriye ayrıldı – 28 Aralık 2018’den 22 Şubat 2020’ye kadar süren COVID-19 öncesi aşaması; 23 Şubat’tan 28 Mart 2020’ye kadar süren erken COVID-19 aşaması; ve son olarak, 29 Mart’tan 16 Mayıs’a kadar süren COVID-19 aşaması.

“Son araştırmalar, [kalp krizi] için hastaneye yatış oranlarında önemli bir düşüş olduğunu ortaya koydu. Araştırma, Avusturya, İtalya ve ABD’den (Kaliforniya) gelen raporlar, [kalp krizi] için daha düşük kabul oranlarına dikkat çekti. “

23 Şubat’tan başlayarak ve 5 hafta boyunca, kalp krizi nedeniyle hastaneye yatışlarda yüzde 19’luk bir azalma oldu. Bu, Dünya Sağlık Örgütü’nün COVID-19’u bir pandemi ilan ettiği Mart ayına kadar COVID-19’un erken döneminde gerçekleşti.

Bununla birlikte, hastaneye yatışlar sonraki 5 hafta boyunca haftada yüzde 10 oranında arttı ve bu, geç COVID-19 aşamasının başlangıcı oldu. Bu aynı zamanda, insanların pandemiden bağımsız olarak kalp krizi için hastanede bakım arayışına girmelerinden de kaynaklanıyor olabilir.

Bunlar altı eyalette de tutarlıydı.

Araştırma, çok sayıda insanın COVID-19 korkusuyla hastanelerden kaçındığı sonucuna vardı, ancak COVID-19 evresinin sonlarında hastaneye yatış sayısında bir miktar artış görülürken, aynı zamanda daha yüksek bir hastane içi ölüm oranı riski de görüldü.

“Önümüzdeki haftalarda ve aylarda, klinik tedavi uzmanları daha şiddetli [kalp krizi] belirtileri gösteren daha fazla sayıda hasta görebilirler. Bir COVID-19 aşısının zamanlaması konusundaki belirsizlikle, bu çalışma, daha fazla riski azaltmaya yardımcı olmak için [kalp krizi] olan hastalar için önemli bakım süreçlerini ele alma ihtiyacını güçlendiriyor.”

Haber: Paula Liu, Epoch Times

Çeviri: Demet G., Epoch Times Türkiye

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.