‘Pankart’ Tablosu

‘Pankart’ Tablosu’nda, bebeğiyle baş başa kalmış genç ve cesur bir kadın;
Çin’deki Falun Dafa uygulayıcılarına yapılan zulme dur diyen, üzerinde “Falun Dafa İyi” yazan bir pankart hazırlarken…

Uluslararası çapta büyük yankı uyandıran “Doğruluk-Merhamet-Hoşgörü” Resim Sergisi’nden “Pankart” Tablosu, sergideki her resim gibi serinin vazgeçilmez bir parçası.

“Falun Dafa İyi (Falun Dafa Hao) pozitif bir cümle olmasına rağmen, Çin Komunist Partisi (ÇKP) tarafından kendilerine karşı gelme cümleleri olarak kabul edilmiştir. Bunun sebebi; milyonlarca Falun Dafa uygulayıcısının bu cümleyi, Çin Komünist Partisi (ÇKP) yetkililerinin Falun Dafa meditasyonunu karalama çabasına karşı daima söylemiş olmasıdır.

Tabloda görülen yerde yatmakta olan bebek, umudun işareti olarak kullanılmıştır. Aynı zamanda, Falun Dafa uygulayıcılarına işkence yapılmasından bu yana bir uygulayıcının hayatındaki olağan bir gün betimlenmektedir.

Ressam; Xiqiang Dong

Eserin sahibi Ressam Xiqiang Dong, Hem Tianjin Güzel Sanatlar Akademisi hem de Pekin Merkez Güzel Sanatlar Akademisi’nden diploma almıştır ve Tianjin Güzel sanatlar Akademisi’nde profesörlük yapmaktadır. Öte yandan diplomasını aldığı her iki okulda da sanatçılığını sürdürmektedir.

Dong’un çalışmaları pek çok ödül almıştır. Bunlardan biri, Çin Ulusal Güzel Sanatlar Akademisi’nde katıldığı bir sergidedir ve Pekin’deki Uluslararası Gençlik Yılı Altın ödülü olmuştur.

Zhen-Shan-Ren (Doğruluk-Merhamet-Hoşgörü) Resim Sergisi Nedir?

“Uluslararası Doğruluk-Merhamet-Hoşgörü” Resim Sergisi, 50’den fazla ülkede 900’ün üzerinde şehirde düzenlendi. Sergilendiği her yerde büyük yankı uyandıran sergide birçok başarıya sahip Batılı ve Çinli sanatçılar tarafından hazırlanan yağlı boya eserlerinin yüksek kalite baskıları yer alıyor.

Sergi, farklı ülkelerde yaşayan Falun Dafa uygulaması yapan uygulayıcıların gördüğü yararları ve direnişini anlatıyor.

Orijinallerinin ipek üzerine yapıldığı eserler, Çin Komünist rejiminin acımasız zulmünü ve bu zulme rağmen uygulayıcıların büyük cesaret ve sabır ile uygulamalarına devam etmelerini, kendi yaşadıkları akıl almaz zorlukları ve insanoğluna karşı yapılan acımasız işkenceyi, estetik ve kaliteli şekilde gözler önüne seriyor.

Çin’de Gerçekleştirilen Acımasız Zulüm

Kişisel bir gelişim uygulaması olan Falun Gong (Falun Dafa) olarak da bilinir) 20 yıldır Çin hükümeti tarafından zulüm görmektedir.

Falun Dafa, 1992 yılında Çin’de halka yayılmaya başlamış, zihin ve beden gelişimi için uygulanan bir kişisel gelişim uygulamasıdır. 

Bu uygulamayı Çin hükümeti önceleri desteklese de, hatta sağlığa olan etkileri ile birçok ödül alsa da, uygulayıcı sayısının kısa süreçte büyük bir hızla artıp 100 milyon kişiye ulaşması, Çin Hükümetinin tehdit hissetmesine sebep oldu. Falun Dafa meditasyonu uygulayanların, Çin Komünist Partisi üye sayısını büyük bir oranda geçmesi, hükümete tehdit olarak algılanarak, Çin devleti tarafından o zamanki devlet başkanı Jiang Zemin’in emri ile bir yok etme politikası başlatılmıştır. 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.