Pekin Olimpiyatları Öncesinde Falun Gong’un Bastırılmasının Şiddetini Artıran Çinli Yetkili İhraç Edildi

Chengde Şehri eski Parti Sekreteri Zhang Xuebin, partiden ihraç edildi. (Chengde.gov.cn)
Chengde Şehri eski Parti Sekreteri Zhang Xuebin, partiden ihraç edildi. (Chengde.gov.cn)

Parti’nin iç disiplin ajansına göre, manevi bir inancın taraftarlarına karşı zulmün, tutuklamanın ve kötü muamelenin şiddetini artıran eski Çin belediye başkanı Çin Komünist Partisi’nden ihraç edildi.

7 Nisan’da yayınlanan bir bildiride, Disiplin Teftiş Merkez Komisyonu, Hebei Eyaletinin kuzeyinde bulunan Chengde Şehri eski Parti Sekreteri Zheng Xuebi’yi rüşvet, kayırma ve kamu fonlarını kişisel kullanımına geçirme de dahil olmak üzere, görevini kötüye kullanmaktan suçlu buldu. Falun Gong’a karşı işlediği suçlar görevden alınmasının bir parçası olarak belirtilmedi ve cezalandırılmasının görünüşteki nedeni değildi.

Falun Gong zulmü hakkında bilgi aktarmak üzere bir merkez olarak hizmet veren Minghui.org web sitesine göre, Zheng Zhangjiakou, Hebei’deki başka bir şehirde şef yardımcısıyken, Pekin yakınındaki 2008 Yaz Olimpiyatları’nda Falun Gong uygulayıcılarına karşı yoğun bir bastırmanın yolunu açan emri verdi.

1992 yılında Bay Li Hongzhi tarafından kurulan Falun Gong, yavaş egzersizleri ve doğruluk, merhamet ve hoşgörü öğretilerini içeren manevi bir disiplindir. Uygulama, Parti tarafından yürütülen bir anket sonucu, 70 milyon Çinli vatandaşın her gün parklar ve diğer kamusal alanlarda Falun Gong’u uyguladığını ortaya çıkardıktan ve eski Parti lideri Jiang Zemin’in bunu büyük popülerliğine bir tehdit olarak hissetmesinin ardından, 1999 yılında zulüm için bir hedef haline geldi. Çin’deki yüzbinlerce Falun Gong uygulayıcısı inançlarından vazgeçmeyerek Komünist Parti’ye sadakat yemini etmeyi reddettiği için hapsedilmiştir.

Minghui’ye göre, 2007 yılı Haziran ayında, Zheng Xuebi, bir telefon konferansı sırasında şehir genelinde Falun Gong’un bastırılmasının tırmandırılmasını emretti. Bu operasyonun bir parçası olarak, yerel polis, uygulayıcıları ortaya çıkarmak için onların uygulayıcı olmayan aile üyelerini bile tutukladı.

Göze çarpan bir dava, Falun Gong uygulayıcısı Zhao Wanying’in karısı Huo Zhenhua’nun tutuklanması ve işkence görmesini içermektedir. Zhao Wanying yokken Zhangjiakou polisi, 25 Temmuz’da zorla Zhao ailesinin evine girip onları almıştı. Polis Falun Gong uygulaması yapmayan Huo Zhenhua’yı tutukladı ve iki genç kızı gözyaşları içinde evde bıraktı.

Zhangjiakou polisi üç ay önce büyük ölçüde aynı şeyi yaptılar. Onlar, Huo Zhenhua’yı yaklaşık bir ay kadar hapsettiler ve döndüğünde kocası Zhao Wanying’i tutuklamak umuduyla Zhao’nun evini yakın gözetim altında tuttular. Huo sadece kalp krizi geçirdikten sonra serbest bırakıldı; Çin polisi genellikle Falun Gong uygulayıcılarını (veya bu durumda uygulayıcı olmayan bir kişiyi) sadece cinayete karışmayı önlemek için işkenceden neredeyse ölmek üzereyken serbest bırakmaktadırlar.

2008 yılının başlarında, ihraç edilen Parti Sekreteri Zheng Xuebi, Falun Gong uygulayıcılarına gizlice psikolojik işkence taktikleri uygulayarak çıtayı yükseltmiştir. O, Zhangjiakou idaresi altındaki bir ilçe olan Huailai’daki tüm tren istasyonlarının kapılarının yakınındaki zemine Falun Gong’un kurucusu Bay Li’nin resimlerini yapıştırdı ve resimlerin üzerine basmayı reddeden herkesin gözaltına alınması talimatını verdi. Beyin yıkama merkezlerindeki ihlaller kapsamında, gözaltına alınan Falun Gong uygulayıcıları bazen Bay Li’nin resimlerine veya Falun Gong yazıtlarına hakaret etmeye zorlanmaktadırlar.

Frank Fang, Epoch Times

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.