PKK’nın Planında Kullanacağı 21 Araç Ele Geçirildi

Diyarbakır’ın Lice ilçesinde yürütülen etkili operasyonlar neticesinde, saldırılarını büyük kentlerde patlatılan bombalı araçlarla sürdürmeyi planlayan bölücü terör örgütünün sivil halktan gasp ettiği ve yakın zamanda bombalı araç olarak kullanmayı planladığı 21 araç ele geçirildi.

1705401
Fotoğraf:İHA

Diyarbakır’ın Lice ilçesi kırsalında faaliyet yürüten, aralarında üst düzey örgüt yöneticilerin de bulunduğu değerlendirilen bölücü terör örgütü mensuplarını etkisiz hale getirmek, bölgede teröristler tarafından kullanıldığı değerlendirilen sığınak, barınak, depo alanlarını tahrip etmek ve malzemeleri ele geçirmek, işbirlikçiler ve aranan şahısları yakalamak, örgütün finans kaynağı olan yasa dışı uyuşturucu madde ekim alanlarını imha etmek ve imal edilmiş uyuşturucu maddeleri ele geçirmek maksadıyla yürütülen ve bugün sona ermesi beklenen Bayrak-14 Şehit Jandarma Teğmen Abdülselam Özatak Müşterek Özel Birlik Operasyonunda bombalı saldırılarda kullanılacak araçlar ele geçirildi.

Lüks modeller dahil 21 araç bulundu
2016 yılının Haziran ayı başlarında istihbarat birimlerinin verdiği raporlarda terör örgütünün bazı bombalı araçların düzeneklerini Lice, Kulp ve Bingöl’de yer alan Şenyayla bölgesinde hazırlandığı ifadelerine yer verilmişti. Ayrıca, Lice, Kulp ve Bingöl üçgenindeki Şenyayla bölgesinde 3 gezici terörist grubunun bulunduğu tespit edilmişti. Bu terörist grupların her biri 25-30 kişilik timlerden oluşmakta ve içlerinde ise keskin nişancılar ve bombacılar da yer almaktaydı. 23 Haziran 2016 tarihinde başlayan ve bugün itibariyle muhtemelen son bulması beklenen Bayrak-14 Şehit Jandarma Teğmen Abdülselam Özatak Müşterek Özel Birlik Operasyonu kapsamında etkili nokta operasyonlar ve anlık düzenlenen hava harekatları ile bu gruplar güvenlik güçleri tarafından dağıtıldı.

Yapılan etkili operasyonlar sonucunda, saldırılarını büyük kentlerde patlatılan bombalı araçlarla sürdürme planında olan BTÖ’nün sivil halktan gasp ettiği ve çok yakın bir gelecekte kullanmayı planladığı araçlar ele geçirildi. Teslim olan teröristlerin ifadelerine göre, il ve ilçelerde ve hemen sonrasında kırsalda gücü oldukça kırılan BTÖ’nün sözde liderlerinin en çok güvendiği bu türdeki hain eylem planları da Hint keneviri tarlalarına gömülmüş oldu.

Operasyon kapsamında; BTÖ mensubu teröristlerce kaçırılan ve bomba yüklü araçla saldırı eylemlerinde kullanılacağı değerlendirilen lüks modeller dahil olmak üzere toplam 21 araç bulundu. Araçlardan birinin orijinal rengi beyaz olmasına rağmen tespit edilmiş olma olasılığına karşı siyah renk ile boyandığı tespit edildi. Operasyonun başladığı tarihten bugüne kadar yaklaşık 20 ton güçlendirilmiş, patlatılmaya hazır hale getirilmiş amonyum nitrat ele geçirildi. Yakalanan araç ve ele geçirilen amonyum nitrat miktarı göz önüne alındığında, güvenlik güçlerinin oluşabilecek saldırıları önlediği ortaya çıkıyor.

İHA

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.