Prof. Dr. Beril Dedeoğlu Yaşamını Yitirdi

Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu ile Yükseköğretim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Beril Dedeoğlu geçirdiği beyin kanaması sebebiyle yaşamını yitirdi.

Çeşitli gazetelerde dış politika üzerine yazılar yazan Dedeoğlu, geçen yıl ekim ayında Cumhurbaşkanlığı Güvenlik ve Dış Politikalar Kurulu üyeliğine atanmıştı. Aynı zamanda Yükseköğretim Kurulu Üyesi olan Dedeoğlu, 2015 yılında kısa bir süre Avrupa Birliği Bakanı olarak da görev yaptı.

Prof. Dr. Beril Dedeoğlu’nun, Avrupa Birliği, uluslararası politika, uluslararası güvenlik alanında çok sayıda araştırma, makale ve kitapları bulunuyor. 

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun,  Prof. Dr. Beril Dedeoğlu vefatıyla ilgili bir açıklama yaptı. Altun açıklamasında “Kıymetli insan, değerli hocam Prof. Dr. Beril Dedeoğlu’nun vefatından çok ama çok derin bir üzüntü duydum. Çalışkan ve üretken bir akademisyen, berrak bir zihin, samimi bir dosttu. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine, öğrencilerine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.” dedi.


Prof. Dr. Dedeoğlu’nun kardeşi Ali Gümüş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Dedeoğlu için 15 Mart tarihinde saat 11.00’de Galatasaray Üniversitesi’nde tören yapılacağını söyledi.

Gümüş, cenazenin, öğle vakti Fatih Camisi’nde kılınacak cenaze namazının ardından, Edirnekapı Mezarlığına defnedileceğini bildirdi

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.