Rusya, Ukrayna Gemilerine Ateş Açtı

Ukrayna Deniz Kuvvetleri’nden gelen açıklamada Kerç boğazına doğru ilerleyen 3 savaş gemisinin Rusya tarafından zorla durdurulduğu bildirildi.

Ordu, gemilerin geçişinin engellenmesi için Rusya’nın kontrolündeki köprünün altına büyük bir kargo gemisi yerleştirdiğini açıkladı. Ayrıca gemilerin ikisine ateş açıldığı ve olayda 6 Ukrayna askerinin yaralandığı belirtildi.

Rus özel kuvvetlerinin Karadeniz’deki 3 gemiye el koyduğu açıklandı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Savaş Kabinesi’ni acil toplantıya çağırdı.

Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi Genel Sekreteri Aleksandr Turçinov, ülkenin savaş durumuna geçmesi için toplantı yapılacağını duyurdu.

RUS SENATÖR: KERÇ’TE PROVOKASYON EMRİNİ POROŞENKO VERDİ

Rus senatör Aleksey Puşkov, Ukrayna Deniz Kuvvetleri’nin Karadeniz’de Rusya’ya yönelik kışkırtıcı eylemler için emri doğrudan Ukrayna Devlet Başkanı Pyotr Poroşenko tarafından aldığını bildirdi.

Puşkov, yaptığı açıklamada, “Emrin doğrudan Devlet Başkanı Poroşenko’dan geldiğine hiç kuşku yok. Böyle şeyler sanırım devlet liderinin bilgisi, onayı ve girişimi dışında gerçekleşemez. Bunun, birkaç amacı olan gerçekten kasıtlı bir provokasyon olduğunu düşünüyorum” dedi.

RUSYA, UKRAYNA GEMİLERİNE ATEŞ AÇILDIĞINI DOĞRULADI

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Azak Denizi’nde Ukrayna savaş gemilerini durdurmak için silah kullanıldığını kabul etti.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.