Rusya’da Grip Salgını; Okullar Tatil

Son on yıl içinde görülen en büyük grip salgını nedeni ile Moskova’da ve bazı kentlerde ilkokullar tatil edildi. Sağlık Bakanlığı yetkilileri en az bin 500 okulun karantina altına alındığını, ülke genelinde 500 binden fazla öğrencinin de salgından etkilendiği belirtiliyor.

Moskova Sağlık Dairesi Başkanı Leonid Peçatnikov basına yaptığı açıklamada Moskova’da 90 binin üzerinde kişinin gribe yakalandığını söyledi. Bunlardan 52 bini ise çocuk. Bu rakam önceki yıllara göre yüzde 42 daha fazla.
Virüsle mücadele için hastanelerde yeterli miktarda yatak ve ilacın olduğuna kaydeden Peçatnikov, “Paniğe gerek yok. Moskova’da henüz yaşamını yitiren kimse yok” dedi. Uzmana göre şubat ayı ile birlikte grip salgını da muhtemelen azalacak.

Domuz gribi olarak bilinen A/H1N1 virüsü nedeni ile Moskova’da 93 kişi kontrol altına alındı. 2 yaşında bir kız çocuğu Murmansk bölgesinde ve Ukrayna kökenli bir kişi de Volgograd kentinde H1N1 virüsünden yaşamını yitirdi.
Rusya’da geçen yıl yaşanan domuz gribi salgınından binlerce kişi etkilenmişti. Bir kısım uzmanlara göre domuz gribi, kuş gribi ve SARS gibi toplumda korku oluşturulan grip salgınları, diğer türlerden daha ölümcül değil. Bir kısım ilaç firmalarının daha fazla para kazanmak için korku yaydığını savunan uzmanlar, farklı virüs tiplerinin ölümcül olup olmadıkları ile ilgili henüz yeterli veri olmadığını savunuyor.

Yetkililer özellikle çocukların toplu alanlarda tutulmamasını ve bugünlerde koruma altına alınmasını öneriyor. Komsomolskaya Pravda’ya değerlendirmede bulunan bazı okul yöneticileri ise yeterli doktor ve sağlık hizmetlerinin olmamasından şikayetçi.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.