Rusya’da Önemli Buluşma

Türkiye, Rusya ve İran dışişleri bakanları bugün Moskova’da bir araya geldi.  Gündem konusunda Suriye’de siyasi geçiş süreci vardı.

Moskova’daki Suriye toplantısına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif iştirak etti.
Çavuşoğlu, Lavrov ve Zarif’in görüşmesinin ardından yapılan ortak basın toplantısında Çavuşoğlu mevkidaşlarıyla Suriye’deki siyasi krizin çözülmesi için oluşturulan Astana mekanizmasına da değinildiğini belirterek “Astana mekanizmasının garantörleri olarak bir buçuk ayda bu üçüncü bir araya gelişimiz. Esasen bu hem Astana sürecine verdiğimiz önemin hem de işbirliğimizin bir göstergesidir. Dolayısıyla bundan sonraki süreçte de bu işbirliğimizi sürdürme arzusundayız.

Suriye bağlamında yapıcı işbirliğimiz bölgesel ve küresel konularda da birlikte değerlendirme fırsatı veriyor ve bugün de yine bu konuları ele aldık. Bugünkü toplantımızda Astana mekanizmasının hangi aşamada olduğunu ve yürüttüğümüz işbirliğini bütün boyutlarıyla değerlendirdik. Bundan sonra atılacak adımlar konusunda da görüş alışverişinde bulunduk. Suriye’nin siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunması bizler için ortak paydayı oluşturuyor. Bu amaçla tüm terör örgütleriyle DEAŞ, El-Kaide, PKK, PYD hepsiyle mücadeleyi sürdüreceğiz.şeklinde konuşmasını sürdürdü.

 

 

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.