Rusya’da PKK’dan Para Kazananlar Var

MOSKOVARusya’nın deneyimli polis ve istihbarat gazetecisi Sergey Kanev, Rusya’da belirli grupların ve çetelerin PKK’ya silah satışından para kazandıklarını iddia etti. Rusya gündemi ile Türkçe olarak yayınlanan www.haberrus.com haber portalına özel açıklamada bulunan Kanev, Moskova’nın PKK’yı terör örgütü listesine almaması ile ilgili nedenleri olduğunu söyledi.  

Rusya’nın muhalif ‘Novaya Gazeta’ da yazan Kanev, “Sovyetler Birliği döneminden kalan PKK ile bir ilişki söz konusu. O dönemde PKK’nın emperyalist güçlere karşı mücadele ettiğine inanılıyordu. NATO üyesi Türkiye de bu emperyalist güçlerin bir parçası olarak görülüyordu” değerlendirmesinde bulundu. Sovyetler Birliği’nin PKK ile ilişkileri KGB üzerinden sağladığını ifade eden Kanev, halen bazı grupların PKK ile ilişkilerinin olabileceğini, kaçak silah satışı ve ticari menfaatlerin sürdüğünü iddia etti.  

Rusya’da istihbarat, güvenlik güçleri ve mafya çeteleriyle ilgili çok sayıda makalenin de yazarı olarak bilinen Kanev, birçok dolaylı ve kaçak yollarla PKK’ya silah satışı yapıldığını söyledi. Rus uzman, “Eğer Rusya siyasi karar alarak Kürt İşçi Partisi’ni terör örgütü olarak tanırsa, bu durumda kendisine silah satamayacaktır. Moskova-PKK ilişkileri siyasetten ziyade sırf ticaretle ilgili. Çünkü kaçak silah satışından Rusya Savunma Bakanlığı, güvenlik güçleri ve başka iktidar mercilerindeki bürokratlar iyi besleniyor, para kazanıyor” şeklinde konuştu.  

“RUSYA DEPOLARINDA KAYBOLAN SİLAHLAR PKK’YA”  

Kendisinin de PKK’ya ulaşan silahlarla ilgili belge gördüğünü, orada her türlü bilginin yer aldığını savunan Kanev, “Ben iki yıl önce Rusya’da ne kadar silah ortadan kaybolduğunu araştırmıştım. Askeri depolardan silahların “buharlaştığını” incelemiştim. Elime Rus istihbarat kurumu FSB’de çalışan bir yetkiliye ait belge geçmişti. Belgede, PKK militanlarının elinde Rusya’ya ait 117 Kalaşnikov silahı tespit edilmişti. Ki hepsinin numarası da üzerindeydi. Peki silahlar nasıl PKK’nın eline geçmişti? Belki askeri depodan çalınmış ya da fabrikadan kaçak yolla alınarak satılmıştı. Genel bir ifadeyle Kürt militanlara Rusya’dan dolaylı şekilde silah sevkiyatı yapılıyor. Ortaya çıkardığım bu belge de PKK’ya yönelik silah sevkiyatının bir kanıtı niteliğinde” dedi.  

“MAFYA DA PKK’YA SİLAH SATIYOR”  

Kanev, ayrıca bazı Rus mafya babalarının da PKK’ya silah sattığını iddia etti. Rus uzman, “Benim istihbarat kaynaklarım PKK’ya silah satan şahısların başında Kürt asıllı Rus mafya babası Şakro lakablı Zahariy Kalaşov’un geldiğini belirtiyor. Kendisi şu anda İspanya’da cezaevinde. 90’lı yıllarda eski Devlet Başkanı Boris Yeltsin döneminde Rus mafyası “generali” Şakro PKK’ya silah satışını gerçekleştiriyordu. PKK’ya yönelik Rus silah sevkiyatında geçenlerde Moskova’da kendisine silahlı saldırı yapılan Ded Hasan (Hasan dede) lakaplı Aslan Usoyan da önemli rol oynuyor. Ded Hasan da Kürt asıllı. Benim ulaştığım polisiye belgelerde Şakro ve Ded Hasan’ın Türkiye’ye silah sattığı belirtiliyordu. Ayrıca kaynaklarımı bu olayı doğruluyor. He ikisinin de PKK liderleriyle ilişkileri var. Dolayısıyla Rusya’dan PKK’ya silah satışıyla ilgili çok kanal var.” diye konuştu.  

“ÇATIŞMADAN PARA KAZANIYORLAR”  

Rus uzman Kanev, PKK sorunun da ancak siyasi yolla çözülebileceğini söyledi. Kanev, “Yıllardır çıkan çatışma ve silahlı mücadele artık bir netice vermiyor. Artık karşılıklı oturup anlaşmak lazım. Çözüm arayışına girmek lazım, taraflar birbirine kulak asmalı. Çok kan döküldü. Sizde olduğu gibi Rusya’nın da Çeçenistan, Dağıstan ve İnguşetya gibi sıcak çatışma bölgeleri var. Olayları irdelediğimizde hem Türkiye’de hem de Rusya’da belirli güçler çatışmaların devam etmesinden yana. Burada muazzam para kazanıyorlar, silah satışı gibi bazı faktörler söz konusu. Savaşın uzun sürmesi çok fazla para kazanmak anlamına geliyor. Tabii yasadışı olarak. Ve milyarlar söz konusu” dedi.

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.