Sabiha Gökçen Havalimanında Sıcak Saatler

(Fotoğraf: Moritz Hanusch, Getty Images)
(Fotoğraf: Moritz Hanusch, Getty Images)

Pegasus Havayolları’na ait Kharkov- İstanbul Sabiha Gökçen seferini yapan bir uçak Ukrayna asıllı biri tarafından kaçırılmak istendi. Üzerinde bomba olduğunu iddia eden hava korsanı, uçağı Soçi’ye indirmek istediğini söyledi. İçinde 110 yolcunun bulunduğu uçağı kaçırma eylemi 4 saatlik bir operasyon ile sorunsuz bir şekilde sona erdi.

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Sabiha Gökçen havalimanına giderek uçaktaki yolcuların tahliyesinin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Mutlu, hava korsanının, uçağın Soçi’ye indirilmesi yönündeki talebine karşılık, pilot ve mürettebatın, başarılı bir şekilde uçağın Soçi yerine İstanbul’a indirilmesini sağladığını bildirdi.

Anadolu Ajansının haberine göre, Mutlu şunları söyledi:

“…Bütün birimlerimiz süratli bir kriz merkezi oluşturarak takip etmeye başladık. Yoğun istihbari bilgi akışını, bütün kanalları kullanmak suretiyle, uçakta hava korsanının yalnız olup olmadığı, yanında başka kişiler olup olmadığı, ifade ettiği gibi bir bombayı uçağın bagajına yerleştirip yerleştirmediği, ne tür bagajlarının olduğu, bu bagajların içinde ne tür malzemelerinin olduğuna varıncaya kadar çok detaylı, istihbari yönden ağırlıklı bir çalışma yürüttük. Şahısla ilgili de bütün detaylı bilgileri, bütün istihbari birimlerimizin mükemmel çalışmasıyla koordine ettik.”

Mutlu, korsanın etkisiz hale getirilmesine ilişkin de şunları kaydetti: “Zor kullanmak durumundaydık. İkna sürecinde teslim olması konuları da paylaşıldı fakat kendiliğinden teslim olmayınca da ikna etmemiz gerekiyordu. Nisbi bir yarası var, çok ağır bir şey değil ama bir boğuşma sonucunda, mukavemeti oldu. Bir boğuşma sonucunda etkili bir şekilde arkadaşlar gerekli müdahaleyi yaptılar. Silah kullanmaya gerek kalmadı.”

Eylem sırasında havalimanı bir süreliğine hava trafiğine kapatıldı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.