Sakarya’da Yaşananlar, Bize Tanıdık Gelmiyor Mu?

Sakarya’daki Ö.C. Mardin’li N.Ç. Trajedisini Tekrar Hatırlattı

Mardin’li N.Ç.Resim sacitaslan.com sitesinden alınmıştır.

Türkiye yeni bir çocuk istismarı olayıyla daha karşı karşıya. Sakarya’da 14 yaşındaki Ö.C.’ye önce bir Emniyet Müdürü’nün daha sonra da 34 kişinin tecavüz ettiği ve sonrasında yaşanan mahkeme ve yargı sürecini kamuoyu yakından takip ediyor.

Sakarya’da yaşananlar çocuk istismarı ve tecavüz olaylarında daha önce yaşanan ve yargılama sonucu dramatik bir şekilde 13 yaşında cinsel istismara maruz kalan çocuğun neredeyse tek suçlu olarak görüldüğü Mardin’deki N. Ç. davasını hatırlattı.

Mardin’de Yaşanan N. Ç. Davasını Hatırlayalım

Hatırlarsak eğer 2002 yılında  ortaya çıkan  tecavüz olayı Türkiye’yi derinden sarsmıştı. 13 yaşında  aralarında okul müdür yardımcısı, askerler ve devlet memurlarının da bulunduğu 28 kişinin cinsel istismarına maruz kalan Mardinli N.Ç’nin davası 7 yılda sonuçlanmıştı. N.Ç kendisine tecavüz edenlerle ilgili olarak açılan davada dönemin Adalet Bakanı olan Meclis Başkanı Cemil Çiçek’ e yazdığı mektupta: “Sayın bakan adım N.Ç. 13 yaşındayım. Ben daha çocuğum. Küçük yaşta çekmediğim acı kalmadı. 12 yaşındayken; babam ve dedem yaşındaki onlarca adam bana 7 ay boyunca zorla tecavüz ettiler. Davam hala devam etmektedir. Ben bunların hiçbirini hak etmiyorum. Gazeteleri her gün takip etmekteyim. Her gün bir genç kızın hayatı kararıyor. Yeter artık biz çocuklar okumak istiyoruz. Oyun oynayacak çocuklarız. Ben artık hiçbir genç kızın hayatının kararmasını istemiyorum. O kötü acıyı ben çektim, başka kimsenin çekmesini istemiyorum’’ diye feryad etmişti.

Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi kararı alırken 13 yaşında olan küçük kızın alıkonmadığına ve her şeyin farkında olduğuna hükmederek, davadaki sanıkları en alt sınırdan cezalandırdı. İyi hal indirimi de uygulanan sanıklar 20 ayla 6 yıl arasında hapis cezası aldılar. Karara itiraz eden mağdur avukatları kararı temyize gönderdiler. Dosyayı inceleyen Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 14. Ceza Dairesi’ne gönderdiği yazıda kararın onanması yönünden fikir bildirmiş ve kararı verecek olan Yargıtay 14. Ceza Dairesi de yerel mahkemenin verdiği kararı onayarak, 13 yaşındaki küçük kızın her şeyin farkında olarak kendi rızasıyla birlikte olduğuna karar vermişti.

Davanın uzun sürmesi de göz önüne alındığında ceza alan sanıkların mahkumiyetlerini tamamlayarak  şu anda aramızda bulunduğunu, işlerine ve sosyal hayatlarına devam ettiklerini söyleyebiliriz. Bu yaşananlar bize Sakarya’daki Ö. C.’nin yaşadığı mağduriyeti ve bundan sonra yaşayacağı sürecin yaşadıklarından çok daha acıtıcı ve derin olacağının da bir göstergesi.

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.