Sandy Kasırgası New York’ta Hayatı Durdurdu

ABD’deki Sandy Fırtınasında Carey Tüneli (Andrew Burton Getty Images)

Sandy Kasırgası pazartesi akşamı New York’u vurdu. Son duruma göre CNN, ABD genelinde ölü sayısını 12 olarak bildirdi. Bunlardan 5’inin New York eyaletinde meydana geldiği bildirildi.

ABD genelinde 3 milyonu aşkın evde elektrik güç kesintisi yapılırken, tehlikeli bölgelerden binlerce kişi tahliye edildi.

New York’ta, fırtına ve sel, Coney Adası ve Aşağı Manhattan’da dahil olmak üzere tüm metropolitanı vurdu.

ABD’de Sandy Fırtınasında New York Penn Station kapatıldı (Metropolitan Transportation Authority/Aaron Donovan)

Alınan önleme göre ilk önce pazartesi günü tatil elden okular daha sonra Salı günü de tatil edildi. Havaalanlarında hemen hemen tüm uçuşlar iptal edildi. Güvenlik nedeniyle durdurulan otobüs, metro ve tren seferlerinin ne zaman tekrar çalışmaya başlayacağı belli değil. Sokaklarda sadece polis ve taksilerin olduğu sadece birkaç araç görebiliyorsunuz.

Büyükşehir Ulaşım CEO’su Joseph Lhota, denizin taşması ve tuzlu suyun elektirik materyallerine temas etmesi durumunda bunun yıkıcı ve tehlikeli olabileceğini söyledi.

Sandy Fırtınası sırasında New York’ta selden korunmak için yapılan çalışmalar (Benjamin Chasteen The Epoch Times)

Yetkililer yüksek gelgit ve fırtınadan dolayı New Yorklulara evlerinden dışarı çıkmamaları ve içeride kalmaları konusunda uyarıda bulundular. Fırtına dolayısıyla bazı bölgelerde dalga boyu 12 metreye kadar ulaştı.

Acil durum Yönetimi Ofisi merkezinden canlı yayın yapan Belediye Başkanı Michael Bloomberg  “Rüzgar bu yüksek olduğu zaman sokaklarda olmak bile tehlikeli ” dedi.

Tehlikeli bölgelerden tahliye edilen binlerce New York’lu sığınaklara yerleştirildi. Fırtına akşama doğru 18:00 civarında şiddetlendi.

Aşağı Manhattan Hudson nehrinde suların duvarı aştığı görülüyor (TIMOTHY A. CLARY/AFP/Getty Images)

Su seviyeleri daha önce tahliye edilmiş bölgelerde (Bölge A) tehlikeli seviyelere ulaştı. Bazı binalar kısmen çökmeye başladı.

Manhattan’da bölgeler arasında büyük farklılıklar mevcut. Aşağı Manhattan sular altında: Dünya Ticaret Merkezini sel bastı, arabalar sular içinde yüzüyor. Orta Manhattan ise selden hafif etkilenmiş ve sokaklarda turistler dolaşırken bazı küçük işletmeler açık kaldı.

9. ve 32. Sokaklarda ‘Deli’ adlı dükkanı bulunan Jimmy Ali “Biz günde 24 saat açığız”. Fırtınaya karşı hazır görünen Ali ve çalışanı, “Korkuyoruz, fakat sadece su yakılaşırsa dükkanı kapatacağız” dedi.

Sandy Fırtınası ‘New York, Washington, Baltimore ve Philedelphia’ gibi büyük nüfusa sahip olan şehirlerde dahil olmak üzere kıyı bölgeleri etkilemeye devam ediyor.

Amerikan borsası 12 Eylül’den beri ilk defa kapalı kaldı. Fırtınanın ülkeye 20 milyar dolara yakın bir zarar faturası getirmesi bekleniyor. Böylece Sandy’nin, Amerika tarihindeki en büyük doğal felaketlerden biri olabileceği ifade ediliyor. Geçen seneki Irene kasırgası 16 milyar dolarlık bir zarar sebep olmuştu.

Başkan Obama kasırga önlemlerini daha iyi takip edebilmek için miting toplantılarını iptal etti.

Saat saat New York ingilizce haberler ve videolar için lütfen tıklayınız.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.