Seçime Girecek Partiler ve Milletvekili Listeleri Belli Oldu

12 Haziran’da yapılacak milletvekilliği seçimlerinde seçime katılacak partiler ve milletvekili adayları belli oldu.

Ak Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan İstanbul 1. Bölgeden 1. sıra adayı olarak gösterildi. Meclis başkanı Mehmet Ali Şahin Karabük Ak Parti 1.sıra milletvekili adayı olurken; Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan Ankara 1. Bölge 1. sıra milletvekili adayı oldu. Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç Manisa yerine Bursa’dan aday gösterildi. Devlet Bakanı Selma Aliye Kavaf ise listelerde yer almadı. Ak Parti’nin bakanları özellikle oy oranı düşük olan kıyı bölgelerinde milletvekili adayı olarak yer aldığı dikkat çekti.

Ana muhalefet partisi CHP’de ise Kemal Kılıçtaroğlu’nun genel başkanlığındaki  değişim rüzgarlarının etkisiyle bir çok milletvekili 12 Haziran Milletvekilliği seçimlerinde listelerde yer almadı. Eski genel başkan Deniz Baykal’a yer verilirken eski Genel Sekreter Önder Sav, Hakkı Süha Okay, Kemal Anadol, Yılmaz Ateş ile Mehmet Sevigen listeye girmedi. Yeni listeye Ergenokon sanıklarından Mustafa Balbay, Mehmet Haberal ve Sinan Aygün milletvekili adayı olarak girerken İlhan Cihaner ve Tuncay Özkan giremedi.

MHP’de açıkladığı seçim listelerinde merkez sağın önemli isimlerini seçilebilecekleri yerlerden aday göstererek sürpriz yaptı. Eski DYP’li bakanlardan Sümer Oral, Manisa’dan: Bahattin Şeker’de Bilecik’ten listeye girdiler. Yine eski ANAP’lı bakan Murat Başeskioğlu İstanbul 2. Bölgeden aday gösterilecek. Merkez sağın efsane isimlerindan Adnan Kahveci’nin oğlu Baybora Cihan Kahveci de MHP listesinde İstanbul birinci bölge adayı olarak yerini aldı. Yine MHP’de en çok dikkat çeken isimlerinden biri olan Ümit Özdağ ise İstanbul 2. bölge dayı olarak listede yer aldı.

BDP ise seçimlere katılmayıp milletvekilleri bağımsız aday olarak başvurdu. İttifak arayışında olan 6 parti ise uzlaşıya varılamadığı için seçimlerden çekilme kararı aldı. Böylece seçimlere katılacak olan partisayısı da 24’ten 18’e indi.

Yoruma kapalı.