Serbest Bırakılan Aygün, ‘Örgütün Dersim halkına yaptığı baskının bu eylemden de anlaşılabileceğini’ Söyledi

Serbest Bırakılmasının Talimatını Fehman Hüseyin Vermiş

Serbest bırakılan Aygün
Serbest bırakılan milletvekili Aygün, ailesiyle birlikte-Milliyet Gazetesi

Kaçırılan CHP Tunceli milletvekili dün serbest bırakıldı. Serbest bırakılmasının talimatının Kandil’den ‘Bahoz Erdal’ olarak bilinen Fehman Hüseyin’den geldiği bildirildi.

Serbest kaldıktan sonra Milliyet’e konuşan Hüseyin Aygün, kendisini kaçıranların 6-7 kişilik genç bir grup olduğunu, hepsiyle ayrı ayrı konuşma fırsatı olduğunu, kitaplarını ve Dersim’i anlattığını söyleyerek ‘‘Şiddetin çözüm olmadığını, nasıl acılar getirdiğini. İlgiyle dinlediler. Sorular sordular. Kendilerini anlattılar.’’ dedi.

Aygün, özetle şunları söyledi: Ben Zazaca biliyorum, Kürtçe bilmiyorum. Onlar Kürtçe biliyordu. Bu yüzden Türkçe konuştuk. Bana ilk başta Dersim sorumlusunun benimle görüşmek istediğini söylediler. Belki de istifamı isteyeceklerdi. Ya da daha büyük taleplerde bulunacaklardı. Benim tepkim, kamuoyu tepkisi nedeniyle yapamadılar. İlk etapta yanlarında telsiz yoktu. Sanırım çeşitli yerlerde var ki 24 saatin sonunda Bahoz Erdal’la telsiz bağlantısı kurdular. Birkaç kez eylemi PKK’nın yapıp yapmadığını sordu. Çok şaşırdı. İnanmadı. Bölgedeki başka güçlerin eylemi olup olamayacağını sordu. Sonra da kılıma zarar gelmemesi için talimat verdi. Güvenlik sonrasında arttı. Derenin kenarında, toprağın üzerinde uyudum. Ben buranın çocuğuyum, alışığım. Kahvaltılık, mütevazı yemekler yedik.

Aygün, hep aynı yerde bulunduklarını ve yer değiştirmediklerini anlatarak, kendisine karşı yapılan eylemi yadırgadığını, kendisinin milliyetçi siyasete karşı biri olduğunu, örgütün Dersim halkı üzerine yaptığı baskının bu eylemden de anlaşılabileceğini, örgütün Dersim’in kültürünü, bakışını anlamadıklarını düşündüğünü, başka siyasetçi değil de kendisinin hedef olmasının bu yanlışlığı ortaya koyduğunu dile getirdi.

Aygün, Kaçıranların Da Savaşın Anlamsız Olduğunun Farkında Olduklarını, Barış İstediklerini Anlattı

CHP Tunceli milletvekili Hüseyin Aygün, kaçırıldığı bölgede Heron’ların bulunduğunu, onların ya da bir uçağın bombalamasında ölebileceği korkusunu yaşadığını anlattı. Teröristlerin kendisine çok saygılı davrandığını, onların da savaşın anlamsızlığının farkında olduklarını, evlerine dönmek istediklerini, barış istediklerini anlattılar. Ayrılırken duygusal anlar yaşandığını, ‘Bizi bu dağlarda unutma, barış için çaba göster, dediler” ifadesini kullandı.

Tunceli Valisi Mustafa Taşkesen, serbest bırakıldıktan sonra Aygün’ün ailesini ziyaret etti. Aygün’ün açıklamasında bombardımana şahit olduğunu ifade ettiğinin hatırlatılması üzerine Taşkesen, ”Evet o riski biz biliyorduk, bile bile aldık.   Ne yaptığımızı da biliyorduk o konuda. Hanımefendiye  ve sevenlerine gerekli açıklamayı yaptık. O gelişi güzel bir bombalama değildi. Ne yaptığımızı biliyorduk. Kamuoyu nasıl algılar bilmiyorum ama biz ne yaptığımızı biliyorduk” diye konuştu.   

 Aygün serbest bırakıldıktan sonra Tunceli’de Seyitrıza Parkı’nda düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:  ‘‘ Aşık olduğum Dersim dağlarındaki iki günlük maceram bitti. Çatışma ortamına son verilmesi için daha çok emek talep etmemi, bağımsız siyasetin bana daha çok yakışacağını söylediler. Kürt sorununun çözümü ve akan kanın durması için bu yolu seçtiklerini söylediler. Siyasi propagandaya dönük bir mesajdı. Can güvenliğime yönelik bir şey yoktu. Benden parlamentoda Kürt sorununun çözümü, ateşkesin sağlanması için daha fazla rol üstlenmem konusunda ricacı oldular.  Ellerinde silah olan insanlar yönünden barış isteğinin dile getirilmesi bence çok önemli. Akan kanın durması için özellikle CHP’den ve özelde de benden Dersim milletvekili olarak daha çok emek ve çaba beklediklerini ifade ettiler. Bağımsız siyaset yapmam halinde daha çok memnun olacaklarını söylediler.’’

 

 

 

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.