Shaolin Dövüş Sanatı

Shaolin Kung-Fu, şüphesiz dünyanın en ünlü dövüş sanatıdır. Shaolin tapınakları ve keşişleri meşhurdur. Keşiş Bodhidharma, Shaolin Kung-Fu dövüş sanatını geliştiren en önemli isimlerden biridir.

Shaolin dövüş sanatlarının esas amacı sadece dövüş değildir, bu uygulama hem meditasyon hem de içsel bir disiplin gerektirir. Tekmelerin ve yumrukların arkasında ruh ve bedeni birleştirmek vardır ve amaç dövüşmek değil; savunmaktır.

Gerçek Shaolin ustaları çok güçlü ve çeviklerdir. Ancak günümüzde Wushu Kung-Fu veya Shaolin Kung-Fu ismi altında birçok para odaklı insan bu geleneksel öğretiyi bozmuş ve Shaolin’in ilke ve özüne aykırı şekilde davranmıştır. Bu yüzden zamanla bu öğretinin teknikleri bozulmuştur.

Shaolin dövüş sanatları, en zor dönemini Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) Kültür Devrimi sırasında yaşamıştır. Birçok Shaolin tapınağı yıkılmış, keşişler sürgüne gönderilmiş ve işkence görmüşlerdir. Bugün ÇKP Shaolin Tapınaklarını ve keşişleri kendi ilkelerine göre yetiştirmektedir. Ancak bu ilkelerin Shaolin’in ilke ve özüne uygun olup olmadığı büyük bir soru işaretidir.

Detaylı kaynak makale için: Shaolin Dövüş Sanatı

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.