Shen Yun Fransa İzleyicisini Hayran Bıraktı

Seyirci Shen Yun Fransa gösterisinin güzelliği ve ihtişamı karşısında hayran kaldı.

Philippe Dautais, 6 Şubat 2024’te Arkéa Arena’da Shen Yun Fransa gösterisini izledi. (Fotoğraf: NTD)

Bir zamanlar kaybolan bir kültür, Shen Yun Gösteri Sanatları tarafından dünya çapında yeniden canlandırılıyor. Emekli rahip Philippe Dautais, Shen Yun Fransa gösterisinde, Çin kültürünün bu kadar güzel bir şekilde sunulduğunu görebildiği için minnettar olduğunu söyledi.

“Bence gösteri muhteşemdi. Güzelliğine hayran kaldım. Pırıl pırıl parıldayan Çin kültürünün ve maneviyatının sesini duyurmak muhteşem” dedi.

Shen Yun’un merkezi New York’tadır. Shen Yun Gösteri Sanatları, 5.000 yıllık Çin medeniyetini, komünizm öncesindeki kültürü, yeniden canlandırmaya adanmıştır.

Dautais “Bence biz Batılılar, zengin mitler, hikâyeler, Konfüçyanizm ve Taoizm ile dolu, görkemli bir kültüre erişebildiğimiz için şanslıyız. Başka bir deyişle cennet ile dünya arasındaki, yin ile yang arasındaki ilişkiye” dedi.

Çin bir zamanlar kutsal ülke olarak biliniyordu. Ancak mevcut Çin rejimi onun maneviyatını yok etmiş ve tüm inançların yerine ateist ideolojiyi koymuştur.

Dautais düşüncelerini şu şekilde dile getirdi: “Her insanın maneviyatla ve kutsal değerlerle ilgili olduğunu düşünüyorum. Ancak bugünkü evrim teorisinin ve ateizmin bir aldatmaca olduğunu hissediyorum. Gösteride vurgulananlara tamamen katılıyorum” dedi.

Shen Yun, sadakat ve dürüstlük gibi değerleri tasvir eden Çin hikâyeleri sunmaya çalışıyor. Dautais de, insanların maddesel varlıklar yerine bu değerlere tutunması gerektiğini düşünüyor.

Serge Wilkins, 6 Şubat 2024’te Arkéa Arena’da Shen Yun Fransa Gösterilerine katıldı. (Fotoğraf: NTD)

Serge Wilkins bir öğretmen ve aynı zamanda eski bir dansçıdır. Özellikle Shen Yun’daki kostümlerden etkilendiğini söyledi.

Shen Yun kostümlerinin tamamı el yapımıdır ve her dansçıya uyacak şekilde özel olarak tasarlanmıştır. Tasarımlar cennetlerde giyilen kıyafetlerden ilham alıyor.

“Çok beğendim. Renkleri yeniden görmek çok güzel. Çünkü Batıda artık modernizme doğru ilerliyoruz. Her şey gibi kostümleri de modernize ettik. Bu yüzden eskiden nasıl olduğunu görmek çok güzeldi” dedi.

Shen Yun dansçıları, dünyadaki en kapsamlı dans sistemlerinden biri olan klasik Çin dansı konusunda eğitim alıyor.

Yoğun Duygu, Bol Enerji

Wilkins “Geçmişte, çok uzun zaman önce dansçıydım. Dolayısıyla buradaki disiplini ve bu performansın ne kadar çaba gerektirdiğini anlıyorum. Bence bu, çok etkileyici ve gerçekten birinci sınıf bir gösteri. Gerçekten çok hoşuma gitti. Muhteşemdi” dedi. Wilkins ayrıca Shen Yun’un kendisini “çok iyi hissettirdiğini” de paylaştı. “Çünkü modern dünyada unuttuğumuz tüm merhamet duygularını da içeriyor. O kaynaklara geri dönmek güzel.”

Véronique Laporte, 6 Şubat 2024’te Arkéa Arena’da Shen Yun Fransa Gösterisini izledi. (Fotoğraf: NTD)

Yönetici olarak çalışan Véronique Laporte, Shen Yun’u görmeye Çin kültürünü anlamak için geldiğini paylaştı.

“Bu performansı izlemeye geldim çünkü Çinli bir ailem var ve kızım Kore’de yaşıyor” dedi.

Shen Yun her sezon yepyeni bir prodüksiyon sergiliyor. Dansçılar ve müzisyenler seyirciye en iyi gösteriyi sunabilmek için her detayın provasını yapıyor.

Laporte “Kesinlikle olağanüstü, çok güzel ve muhteşem bir gösteriydi. Çok güzel dans figürleri izledik ve geleneksel Çin tarihi hakkında daha da çok şey öğrendik. Çok çok iyi, mükemmel, bayıldım! Herkesin gelip görmesini tavsiye ederim” dedi.

Kendini gösterinin içindeymiş gibi hissettiğini anlattı.

“Yoğun duygu, bol enerji. Bunu hissedebiliyorsunuz, katılmak, dansçılarla birlikte uçmak, şarkıcılarla birlikte şarkı söylemek, hatta neden olmasın, bir müzisyen olmak istiyorsunuz. Gerçekten çok güzel, gerçekten” dedi.

NTD Televizyonundan, Zhang Ni ve Maria Han’ın haberi.

İngilizceye çeviren: Sonia Rouleau

The Epoch Times, Shen Yun Gösteri Sanatlarının sponsorluğundan gurur duymaktadır. Shen Yun’un 2006’daki ilk gösterisinden bu yana izleyici tepkilerini paylaşmaktadır.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.