Shen Yun Kalitesi Zirvede

Emekli şirket müdürü, “Shen Yun kalitesi zirvede” dedi.

Ken Golden, 27 Şubat 2024’te Adler Tiyatrosu’nda Shen Yun’ün akşam gösterisini izledi. The Epoch Times’a yaptığı açıklamada Golden, Shen Yun kalitesi zirvede olduğunu söyledi (Fotoğraf: Sherry Dong, The Epoch Times)

Deere & Company’nin emekli yöneticisi Ken Golden, 27 Şubat’ta Adler Tiyatrosu’nda Shen Yun’un akşam gösterisine katıldı.

Golden, Çin kültürü konusunda çok bilgili olmadığını açıkladı. Ancak, “gösteride sunulan dans türünü ve tarihi görmenin çok heyecan verici” olduğunu söyledi.

“Dansçıların getirdiği mirası görmek harika. Çok fazla gösteri görüyoruz ve bu gösterinin kalitesi üst düzeyde. Seyirci bu deneyimden çok keyif alıyor ve dansçılar da çalışmaları konusunda oldukça hevesli” diye ifade etti.

“Sahnenin yanındaki led ekrandan izlemek, benim için inanılmaz bir teknoloji. Elbette, sanatçılar ekranda kaybolmuş gibi göründüler. Dans muhteşemdi.”

Şirketin web sitesine göre patentli 3D dijital fon, “sahneyi sonsuz âlemlere genişletmek” ve izleyicisine “sınırsız bir hikâye anlatımı” sunmak için çalışıyor.

Shen Yun Gösteri Sanatları dünyanın en iyi klasik Çin dansı ve müzik şirketidir.

Komünist rejimin iktidarı ele geçirmesinden bu yana geçen on yıllarda Çin kültürü yok olmanın eşiğine geldi. New York merkezli sanatçılar şimdi Çin’in 5000 yıllık tanrısal ilhamla dolu kültürünü yeniden canlandırmaya ve Çin’in komünizm öncesi güzelliğini dünyaya sergilemeye çalışıyor.

Ateizmin yayılmasından önce Çinliler maneviyat sahibiydi ve Tanrıya derin bir inançları vardı. Binlerce yıl boyunca değerleri ve günlük eylemleri sıkı bir şekilde Budizm, Taoizm ve Konfüçyanizm öğretileri tarafından yönetildi.

Golden için bu gösteri bir sürpriz oldu ve sanatçıların özverisini çok ilham verici buldu.

“Geleneksel Çin kültürünün sanatla ve benim farkında olmadığım manevi bir doğayla dolu olduğu çok açık” dedi. “Komünizmden önce Çin’in Tanrıyı bilme arzusuyla dolu olduğunu anlamamıştım.”

Her Şey Büyüleyiciydi

Robert Christopher (sağda), 27 Şubat 2024’te Adler Tiyatrosu’nda Shen Yun’ün akşam gösterisine katıldı. (Fotoğraf: Stacey Tang, The Epoch Times)

Gösteride ayrıca üniversite müdürü Robert Christopher da vardı. O da Shen Yun’ün harika olduğunu düşünüyor.

“Harikaydı. Görsel olarak her şey büyüleyiciydi. Bu bir paylaşımdı. Ancak performansı görmeli ve o sahnede pek çok farklı etnik grup için bireysel kültürlerin paylaşıldığını fark etmelisiniz” diye ifade etti.

“Bazı hikâyelere aşinaydım, bu yüzden görmek harikaydı. Paylaşılan bir duygu ya da erdemle olan bağlantıyı fark etmek gerçekten çok eğlenceliydi.”

Shen Yun antik çağlardan günümüze kadar uzanan hikâyeler anlatıyor. Bunun için klasik Çin halk ve etnik dansların yanı sıra solo müzik performanslarını kullanıyor.

Christopher, gösteri boyunca tiyatronun atmosferine özellikle dikkat etti. Sanatçılar ile seyirciler arasındaki enerji alışverişini çok sevdi.

“Pratik yapmanız ve tüm performans boyunca onu zahmetsiz tutacak enerjiyi ortaya koymanız gerekiyor. Sanırım sanatçıların getirdiği ‘bir şeyin zahmetsiz görünmesi’ duygusu buradan kaynaklanıyor. Elbette, aldığınız enerjinin büyük bir kısmı bu” diye açıkladı.

“Sonra seyirci bunu hissettiğinde ve alkışlarla ya da sesleriyle karşılık verdiğinde, bu bir paylaşıma dönüşüyor.”

Christopher farklı bir inanca sahip olmasına rağmen, sanatçıların ilahi tasvirlerinin çok etkileyici olduğunu düşünüyor.

“Bence çok içten hissettirdi. Elbette çok güzeldi ve kapsayıcıydı” dedi.

“Ona ne ad verirsek verelim, bir yaratıcıya inanmayı seçmek çok güzel. Sanırım bu inancın ardındaki dürüstlük ortaya çıkıyor. Bunu sevdim.”

Raporlayanlar: Sherry Dong, Stacey Tang ve Jennifer Tseng.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.