Shen Yun: “Mutlaka Görülmesi Gerek”

Joy ve Carlos Avila, Martin Marietta Gösteri Sanatları Merkezi’ndeki Memorial Oditoryumu’nda Shen Yun’un tadını çıkardı. 20 Ocak 2024, Raleigh, Kuzey Carolina, ABD. (Fotoğraf: Nancy Han, The Epoch Times)

Kreatif direktör Joy Avila, Shen Yun Gösteri Sanatlarının perdesi açıldığında yaşadığı duygusal deneyimden çok etkilendi. “Shen Yun güzel, anlamlı ve mutlaka görülmesi gereken bir gösteri” dedi.

Joy Avila, Martin Marietta Gösteri Sanatları Merkezi’nin Memorial Oditoryumu’ndaki gösteriye, dans eğitmeni Carlos Avila ile birlikte katıldı. 20 Ocak akşamındaki gösterinin ardından şunları söyledi: “Çok güzel olduğunu düşünüyorum. Yani, en başından itibaren size tüm duyularınızla gerçekten dokunmak için çok fazla çaba harcadıkları açık.”

Avila, gösterinin muhteşem açılış sahnesini ve kullanılan benzersiz sahne sanatını anlattı.

“İlk defa böyle bir şey görüyorum” dedi.

Avila, Shen Yun sanatçılarının “hikâye anlatma yeteneğini açtığını, bunun da dansta her zaman aranan bir şey olduğunu” söyledi. İzleyiciye hafif ve esprili, geniş bir deneyim yelpazesi sundular. “Açıkça çok anlamlı olan şeylerin bir karışımını” sergilediler.

Carlos Avila da ilk kez sanatçıların ve sahne teknolojisinin bu şekilde kullanıldığı bir performans gördüğünü söyleyerek, bu görüşe katıldı.

“Böyle bir şeyi ilk kez görüyorum ve bu insanları gösteriye dâhil etmeye benziyor” dedi. “Sadece performans üstüne performans sergilemekle kalmıyorlar. Aynı zamanda onu bazen komik hale getiriyor ve farklı hikayeler, müzik ve enstrümantal kısımlar kullanıyorlar. Yani çok ilginç.”

New York merkezli Shen Yun, dünyanın önde gelen klasik Çin dans topluluğudur. Dünya çapındaki izleyiciler tarafından birçok farklı düzeyde benzersiz olarak tanımlanmaktadır.

Şirket, klasik Çin dansı ve bel kanto şarkılar gibi geleneksel sanat formlarını yeniden canlandırma misyonuna sahip. Bunun yanı sıra, sahne ile perdeyi birleştiren yenilikçi, patentli bir arka plan teknolojisi kullanıyor.

Elbette, Shen Yun izleyicilerine Çin’in komünist rejimi tarafından kara listeye alınan 5.000 yıllık tanrısal geleneksel Çin kültürünü, yani “Komünizm Öncesini” sergiliyor.

Çin Kültürü Çok Güzel

Carlos Avila, “Çin kültürü çok güzel” dedi. “Hakkında çok az şey biliyordum, bu yüzden bu çok aydınlatıcıydı. Geçmişle bugünü birbirine bağlamalarını ve izleyiciyi olup bitenler hakkında düşündürmelerini gerçekten çok sevdim.”

Joy Avila da bunu onayladı. “İzleyicilerin çoğunluğu, Shen Yun’un Çin’de görülemeyeceğinin farkında değiller. Çünkü Çin, geleneksel kültürü kökünden sökmeye çalışan komünist bir rejimin yönetimi altında. Hikâyeye dayalı danslarla Shen Yun, günümüz Çin’ine bir bakış sunuyor. Bugün Çin’de böyle bir şey yüzünden zulümle karşılaşılabilse de, hala inanca ve doğruluk, merhamet, hoşgörü gibi geleneksel değerlere tutunan iyi kalpli insanlar var.”

Avila, “Daha sonra ayrılır ayrılmaz bu konuları araştırmak istiyorum” diye açıkladı.

Carlos Avila, “Bu üzücü ama yine de, bu gösteriyi burada Amerika’da ve dünya çapında da yapabildikleri ve mesajı yayabildikleri için mutluyum. 10 üzerinden 10.” diye ekledi.

Joy Avila, “Mutlaka görülmesi gereken bir gösteri” dedi. “Hem güzel hem de anlamlı.”

Bu raporu Nancy Han hazırlamıştır.

The Epoch Times, Shen Yun Sahne Sanatlarının gururlu bir sponsorudur.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.