Şi Cinping, SPIEF 2019’da Konuştu

Xi Jinping

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu SPIEF 2019’da konuştu.

Çin ve ABD arasındaki vergi savaşı konusunu gündeme getiren moderatör, Pekin ve Washington arasındaki görüşmelerin sonucunu sordu.

Moderatörün aslında ‘küreselleşme ve anti küreselleşme arasındaki ilişkiler’ konusunu gündeme getirdiğini dile getiren Şi, sözlerini şöyle sürdürdü: “Küreselleşmeyle ilgili pozisyonumuzu açıklayayım. Biz küreselleşmenin kararlı bir taraftarıyız. Çünkü küreselleşme, tarihin bir eğilimidir. Anti küreselleşme de modern bir olgu, ama benim görüşüme göre bu, bazı olaylara neden olabilecek ama genel olarak küreselleşme eğilimini durduramayacak ortak dalganın küçük bir parçasıdır.”

“iki ucu keskin kılıç” olarak nitelendiren Şi, “Bundan yarar sağlayan var, zarar görecek olan da var. Bu, dağılım sorunudur. Yarar ve çıkarlar dağılımı sorunudur. Ancak pirelere kızıp kürkü ocağa atmak da doğru değil. Tek taraflılık ve korumacılık yaklaşımlarına uymak doğru değil” ifadelerini kullandı.

Çin lideri, “Tüm ülkelerin sosyal sistemlerine ve kalkınma yollarına saygı duyulması gerektiğini düşünüyorum. Kalkınmakta olan ülkelerin rolü giderek yükseliyor. Onların oy hakkı ve uluslararası organizasyonlara katılım paylarına saygı duyulması gerekiyor. Biz her zaman barış içinde yaşama fikrine bağlıyız. Görüş farklılıklarına rağmen temas noktaları bulmak ve tüm anlaşmazlıkları doğru şekilde çözmek lazım. Bütün ülkelerle ilişkilerde bu karşılıklı saygı yaklaşımının sergilenmesini umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.