Şifa Kaynağı Klasik Çin Müziği

Shen_Yun_13_pt_8

Müzik dinlerken her türlü duyguyu yaşarız ve bazen müziğin ruhumuzu arındırdığını hissederiz. Fakat çoğu insan müziğin hastalıkları tedavi etmek için yaratıldığını bilmez. Müziğe tarihte ilk olarak Çin yazı karakterlerinin geliştirildiği dönemde rastlıyoruz. Çin tıbbı (藥 Yào) anlamını taşıyan yazı karakteri, müzik (樂 yuè) yazı karakteri ile bağlantılıdır.

Müziğin orijinal işlevi, tıbbi tedavi amacı taşıyordu. İnsanlar bitkilerinde hastalıkları tedavi edebildiğini çok daha sonraki bir dönemde keşfettiler. Çinliler müzik (樂yuè) yazı karakterinin üzerine bitki yazı karakterini ekleyerek, Tıp (藥 yào) yazı karakterini geliştirdi.

Bugünün dünyasında bilim adamları müziğin iyileştirici ve gizemli gücünü çözmeye çalışıyor. Bir fetüs annesinin rahminden itibaren, annesinin sesini algılamaya başlar ve ona alışır. Bebekler annelerinin kalp atışını, konuşmalarını ve nefes alışverişlerini duyabilirler. Bazı anneler “gebelik sırasında eğitim” kurslarına katılır, o kurslarda doğmamış bebeklere müzik dinletilir.

Yapılan klinik çalışmalarda, güzel bir müziğin insanın ruh halini olumlu yönde etkilediğini ve nefes alışverişlerini düzenlediğini, aynı zamanda iç organlar içinde faydalı olduğu tespit edilmiştir. ABD’li bilim insanları yaptıkları birtakım çalışmalarda da, müzikal frekansların insan vücudunda titreşimlere yol açarak, insanların duygularını etkileyebileceğini tespit etti.

Müzikal titreşimler, insan vücudundaki çeşitli fonksiyonları tetikliyor. Bu sebepten dolayı, müziğin ritmi insan vücudunun fizyolojisi ile uyum gösterebiliyor.

Deneyimli Çinli doktorlar, farklı hastalıklar için farklı müzik kompozisyonları seçiyorlar. Klasik Çin müziği “Berrak Müzik ve “Geleneksel Müzik” şeklinde kategorize edilmiştir. “Berrak Müzik” çok derin bir anlama sahiptir, her ton yerin ve göğün uyumu ile ilgilidir ve insanlara şifa verir. “Geleneksel Müzik” ise, daha fazla tören ve şenlikler sırasında oynanır.

Geleneksel klasik Çin müziğinin asıl amacı, ruhu arındırmaktır. Bu sebepten dolayı Çin müziği, çok yavaş ve sakindir. Böyle bir müziği dinlemek, insanın ruhuna huzur verir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.