Sima Qian: Çin’in İlk Tam Tarihinin Babası

SimaQian_BlueHsiao_ET
Sima Qian: Çin’in İlk Tam Tarihinin Babası, İllüstrator: Blue Hsiao, Epoch Times

David Wu, Epoch Times

Sima Qian, Han Hanedanlığı’nda doğdu ve “Büyük Tarihçinin Kayıtları” (Shiji) yapıtından dolayı Çin tarihçiliğinin babası olarak kabul edilmiştir.

Sima Qian’in babası, Büyük Katipler yetkilisi olarak Han Hanedanlığı’nın imparatoru Wu’ya hizmet etti. O, M.Ö.126 yılında yirmi yaşındaki Sima Qian için ülke çapında bir yolculuk düzenledi ve Sima Qian bu yolculuktan birinci elden tarihsel kayıtların zengin bir koleksiyonuna, zengin bir bakış açısına, geniş bilgiler ve yeni arkadaşlar elde ederek oldukça yararlandı. Yolculuk bitince, ülkedeki çeşitli alanları incelemek üzere İmparator Wu’ya eşlik etmesi için Saray Görevlisi olarak atandı. O, İmparator ile gittiği her yerde yerel tarihsel kayıtları toplamaya ve derlemeye devam etti. Daha sonra, babasının işini miras aldı ve babası tarafından başlatılan Çin’in ilk tam tarihini hazırlama projesi olan “Shiji”ye devam etti.

Sima Qian, tarihçilerin tarafsız olmalarını ve imparatorun isteklerini tekrarlamayan, bağımsız bir kişiliğe sahip olması gerektiğine inandı. Tarihi figürleri ve olayları, nesnel ve tarafsız olarak kaydetmek için gerekli tarihi kayıtları toplamak ve sürekliliğini sağlamak için ne kadar zor olursa olsun, büyük bir çaba ve zaman harcadı. O, kayıtların kapsamlı ve objektif olmasını sağlamak için elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştı. Onun yüzleşmesi gereken önemli bir mesele ise imparaor ve babasının eylemlerini nasıl kaydetmesi gerektiği idi. Sima Qian, sonunda iyi ve kötü olan her şeyi kaydetmeye karar verdi ki, böyle yaparak İmparator Wu’yu kızdırdı.

Sima Qian, M.Ö.98 yılında General Li Ling’in Xiongnu’ya kaçması ile ilgili bir olayda yer aldı. Sima, mahkemede General Li’yi savunan tek kişiydi ve İmparator Wu buna çok öfkelendi ve tahrik suçundan infaz edilmek üzere beklemesi için onun hapsedilmesini emretti. Babasına ölüm yatağında ebedi çalışması Shiji’yi tamamlayacağına dair verdiği sözü yerine getirmek amacıyla Sima Qian, ölüm cezasını aşağılayıcı hadım edilme ile değiştirmeyi seçti.

Böyle bir cezanın tahmin edilen sonucu olan intihar eğiliminin üstesinden geldi ve hadım edilmesinin ardından sahip olduğu her dakikasını çalışmasına verdi. On yıllık zorlu çalışmanın ardından M.Ö. 91 yılında 55 yaşındayken sonunda “Shiji” tarihsel kayıtlarını bitirdi.

“Büyük Tarihçinin Kayıtları (Shiji)” Sima Qian’in zamanında Çin’in ilk tam tarihi kaydı olarak en olağanüstü tarihsel başyapıttır. Sarı İmparatordan Han’ın İmparator Wu’ya kadar olan 2,000 yıllık bir süreci kapsayan kitap, toplamda 520,000 kelimeden oluşmakta ve 3,000 yıllık Çin tarihini özetlemektedir. Bu kitap, hükümdarlardan, krallara, imparatorlara ve kraliyet ailelerinden soylulara, feodal ailelere, büyük toplumsal ilkelere kadar olan konuların yanında sosyal törenler, müzik, takvim, astronomi, edebiyat ve ekonomi ile ilgili konuları da içermektedir.

Sima Qian’in “Shiji”deki, “gerçeğin dışında hiçbir şeyi kaydetme” ve “övünme ve örtbas etme” gibi sözleri Çinli tarihçiler tarafından oldukça takdir edilmiştir. O, onurlu kişiliğinin yanında, kendinden sonraki nesillere Çin’in erken tarihine ait olağanüstü bir tam tarih kaydı bıraktı.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.