Sınav Maratonu YGS İle Başladı

Fot:Imageshack.us

Üniversiteye yerleşmede ilk aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) saat 12.40’da sona erdi. YGS Türkiye’nin tüm il ve bazı ilçeler ile KKTC’nin başkenti Lefkoşe olmak üzere toplam 160 sınav merkezinde gerçekleştirildi. Sınavda 1 milyon 692 bin 345 aday ter döktü. Saat 10.00’da başlayan sınav tek oturumda 160 dakika sürdü.

Sabahın erken saatlerinde sınav merkezlerine gelen adaylar sınav zamanı yaklaştığında yapılan kimlik ve güvenlik kontrollerinin ardından sınava alınmaya başladı.

Çanta,cep telefonu, bluetooth cihazı; kulaklık her türlü takı, metal içerikli eşyalar, her türlü elektronik/mekanik cihaz, her türlü bilgisayar özellikli cihaz, kalem,silgi, kalemtraş,kağıt,pergel cetvel gibi araçlar yasak olduğu için adaylarda bulunup bulunmadığı kontrol edildi. Hatta güvenlik önlemi olarak alyans ve ”piercing”leri bile çıkartıldı.

 Adaylar 2011- YGS Sınav Giriş Belgeleri ile nüfus cüzdanları kontrol edilerek alınan adaylar, sıra numaralarına göre oturtuldu. Adaylara, sınavda kullanacakları kalem, silgi, kalemtraş, saat, şekerleme ve peçete ile sınav evrakı poşetleri dağıtıldı. YGS, saat 10.00’da başladı. Sınavda adaylara, Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik ve Fen Bilimleri testlerinin her birinden 40’ar soru yöneltildi. Sınav 160 dakika sürdü.

SINAVIN DEĞERLENDİRİLMESİ

 YGS’de uygulanan testlere verilen cevaplar, her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacak.

Yoruma kapalı.