Son olarak 22 kişinin de öldürülmesinden sonra ABD ve Avrupa Esad’ın ipini çekti

14 Ağustos 2011’de Filistinli gençler Ramallah’aki West Bankasının önünde Suriye rejimi ve Esad’ı protesto ederken (Abbas Momani/AFP/Getty Images)

Cuma günü Suriye’de, içinde bir çocuğunda olduğu yaklaşık iki düzine insanın öldürülmesinden sonra Batı hükümetleri Esad’a istifa çağrısında bulundular.

Suriye’nin Yerel koordinasyon Komitesi (LCC), içinde bir çocuğunda olduğu en az 22 kişinin tüm ülkede meydana gelen olaylar sonucunda öldürüldüğünü belirtti. Esad, BM’ye operasyonların durdurulduğunu söylemesine rağmen 22 kişinin öldürülmesi büyük tepki aldı.

LCC yaptığı açıklamasında, “Cuma günü protesto gösterilerinde bizim için çok önemli bir gündü ilk defa göstericiler güvenli bir şekilde protesto yapacaklardı” dedi. Ayrıca “BM’ye yapılan açıklama ile yapılacak protestolar için daha cesaretli bir hale gelinmişti” diye ekledi.

Protesto gösterileri, Homs, Hama, Dara ve diğer kentlerde meydana geldi. Birçok kişi Dara kentinde hayatını kaybetti. Şam’ın merkezinde ise akşam namazından sonra gösteri yapanlara polis ateş açarak müdahale etti ve 3 kişiyi gözaltına aldı.

El Cezire’ye göre, polis müdahale etmeden önce  Şam’da 6.000 kişi protesto gösterisi için toplandı.

Perşembe günü Clinton, “Suriye halkı, haysiyetlerine saygı gösteren, haklarını koruyan ve hayallerine karşılık veren bir hükümete layık. Ama Esad, onların önünde bir engel teşkil ediyor. Suriye halkının iyiliği için Esad’ın kenara çekilme ve geçiş sürecini Suriyelilere emanet etme zamanı gelmiştir” diyerek Esad’ın istifasını istemişti.

Clinton’dan sonra, Obama’da Esad’ın istifasını istemiş ardından ise Avrupa olarak, Almanya, Fransa ve İngiltere Esad’ın hükümeti terk etmesi çağrısında bulunmuştu.

ABD meydana gelen bu durum karşısında, Türkiye ve Suudi Arabistan gibi Suriye’nin komşu ülkelerinin de bu tarz bir çağrı yapmalarının etkili olacağını belirtmişti. Fakat Türkiye bu değerlendirmeye “Biz neyi ne zaman söyleyeceğimiz biliyoruz” yanıtını verdi.

Daha önce yapılan görüşmelerde Dış İşleri Bakanı Davutoğlu, “Uyarıları dikkate almazsanız konuşacak bir şey kalmaz” mesajını Esad’a iletmişti.

İngilizce Metin

 

İlgili Haberler

Clinton’dan, Suriye için tüm dünyaya yaptırım çağrısı

Suriye’de Meydana Gelen Şiddet Olaylarını Komşular Kınadı

 

 

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.