Soykırım Boyutu: Yeni Bir Araştırmaya Göre “Çin Organ Ticareti İçin 2 Milyon İnsanı Öldürdü”

2012 yılında Henan Eyaletindeki bir hastanede organ nakil kutuları ile doktorlar.
2012 yılında Henan Eyaletindeki bir hastanede organ nakil kutuları ile doktorlar.

Çin devletinin mahkumlardan organ toplama üzerine örgütlenmesi soykırım boyutundadır. Bu, Dünya Falun Gong Zulmünü Araştırma Örgütü (WOIPFG)’nün geçtiğimiz günlerde Washington’da sunduğu bir soruşturma raporunun ifadesidir. WOIPFG’e göre, Çin’de iki milyon kişi organları alınıp başkalarına satıldığı için öldü.

Bu organizasyon, 9 yıl boyunca uluslararası bir ekiple araştırmayı yürüttü ve Çin’de yüz binlerce organ nakil malzemesini tespit ettikten sonra bu şok edici açıklamayı yaptı.

WOIPFG’in kurucusu Wang Zhiyuan, 15 Temmuz’da Washinton’daki bir miting’de sonuçları bildirdi. Raporun tamamı 09 Temmuz’dan beri Çin dilinde mevcuttur.  Tüm deliller ve telefon kayıtları online olarak görüntülenebilir ve ücretsiz olarak internetten indirilebilir.

WOIPFG sayısız telefon görüşmeleri ve 2000 kayıtlı delil topladı. Hükümetin her kademesindeki Parti yetkilileri, 5 daimi Politbüro üyesi, bir Başkan Yardımcısı ordu komutanı ve eski savunma bakanı, gizli müfettişler tarafından arandılar.

Birçok 610 Ofisi yetkilisi, organ alımını ve nakil ameliyatlarını yürütenler, askeri polis mensupları, askeri ve sivil hastaneler ve organ ticareti yapanlar doktorlar ile araştırmacıların “röportaj”ı bulunmaktadır.

Genel olarak, organ nakli yapan toplam 865 hastane sistematik bir şekilde incelendi ve verileri analiz edildi. 9.500’den fazla cerrahtan tıbbi raporlar, basında çıkan haberler, web sayfaları ve veritabanları araştırıldı ve on binlerce delil toplandı.

Sunulan deliller defalarca kontrol edildikten sonra sonuç hep aynı yönü gösterdi: Çin rejiminin organlardan para kazanmak için gizlice sevilmeyen vatandaşları öldürdüğünü.

GİZEMLİ ORGAN NAKLİ PATLAMASI

Çin’deki organ naklinin olağanüstü patlamasının başlaması 1999 yılında Falun Gong’a başlatılan zulüm ile bağlantılı. Batıdaki doktorları, organların bu kadar kolay hazır olmaları şaşırtıyordu. 2005 yılı sonu itibariyle, birçok organ nakli turisti tüm dünyadan Çin’e geldi. Önceki tahminlere göre, 2008 yılına kadar 65.000 ölüm vakası vardı. 7 yıl boyunca konuyu araştıran Amerikalı gazeteci Ethan Gutman’ın tahminine göre, organ toplama mağdurlarının yüzde 95’ini Falun Gong uygulayıcıları, kalan yüzde 5’ini ise diğer zulüm gören gruplar, Uygur Türkleri, Tibetliler ve Hristiyanlar oluşturuyor.

Raporun ana noktaları:

Canlı organ toplama bir devlet organize suçu olarak gerçekleşiyor. WOIPFG, Çin’in eski başkanı Jiang Zemin’in şahsen organ toplama emrini verdiğini ve Komünist Partisi Merkez Komitesi ve askeri komisyonunun da doğrudan bağlantılı olduğu kanıtlayan 35 telefon kaydını delil olarak sundu. Ülke çapında çeşitli kurumlar hastanelerle el ele çalıştı:  Bunlar, ordu, askeri polis, savcı ve mahkemeler, Adalet Bakanlığı ve “Siyaset ve Hukuk Komitesi”.

Çin’de canlı insanlardan büyük bir organ bankası bulunmaktadır. Bunun büyük bir kısmını tutuklanmaları gizli kalan Falun Gong uygulayıcıları oluştumaktadır. Hapishaneki bu “isimsiz” grup Çin’deki birkaç milyon insan nüfusudur. (1999 yılından bu yana dilekçe vermek için Pekin’e giden ve burada yasadışı bir şekilde tutuklanan Falun Gong takipçileri, çoğunlukla ailelerini ve işyerlerini misillemeden korumak için isimlerini gizli tuttular.) Özel gizli kamplarda “isimsiz” tutulanlar olduğunun kanıtları bulunmaktadır – onlar sayılı ve büyük bir organ bağış veritabanında kayıtlıdır.

WOIPFG’e göre büyük organ bankasının varlığı için 7 kanıt bulunmaktadır:

  1. Organ alıcıları için bekleme süresi son derece kısa. (35 hastane için)
  2. Çin’de “Acil Organ Nakli” şaşırtıcı sayıda çok fazladır – Batı’da düşünülemez çünkü organ nakli tesadüfen olması gerekir ki gerçekleşebilsin.
  3. Rutin olarak, birkaç organ nakli ameliyatı aynı anda, günde birkaç düzine oluyor. Örnek olarak, 3. Askeri Tıp Üniversitesi Chongqing Xinqiao Hastanesi’nden söz edilebilir: Günde 24 adede kadar böbrek nakli yapılıyor.
  4. Yaşayan insanlar hastaneye götürülüyor ve bağışçı olarak orada hazırda tutuluyor. Sağlık Bakanı Wang Jiefu bir konuşmasında, “iki donör”ün onunla birlikte bir ambulansla gittiğinden bahsetti. Birinin organı uymadığı takdirde diğeri yedekte hazırda bekletiliyor.
  5. Çin’in tamamında ”alıcılar için donör bulma” yöntemi ile çalışan başkası yok.
  6. Çin’de 2006 yılında tüm hastaneler, operasyonlar için büyük miktarda satışla benzer “özel kampanyalar” düzenledi. Bunun nedeni, organ hırsızlığı için ilk Kilgour-Matas raporu sonucunda yürürlüğe giren bir yasa değişikliği oldu. Hatta bir hastane, ”İlk gelen ücretsiz alır!” sloganıyla bir kampanya bile yaptı.
  7. Kurbanların raporunda, Çin’de neredeyse tüm tutuklu Falun Gong uygulayıcılarının acımasızca işkence gördüğü ve aşağılanmış olduğu bilinmektedir – buna rağmen neredeyse hepsinden kan alınıyor ve detaylı bir sağlık kontrolünden geçiriliyorlar. Fakat neticeleri hiç bir zaman bildirilmiyor.

Sonuç: 2 Milyondan Fazla Ölüm

WOIPFG bu korkutucu değerlendirmeye nasıl vardı?

Araştırmacılar, organ naklinin resmi istatistiklerde iddia edildiğinin aksine 10-20 katı kadar daha fazla olduğunu buldu.

712 hastanenin böbrek ve karaciğer nakil verileri analiz edildi. Son 15 yılda kamuya açıklanan 400.000 ameliyat gerçekleşti. Fakat gerçekte 10-20 katı, yani 4.000.000 organ nakli vardı. WOIPFG, her yıl 43 normal ve 40 askeri personel tarafından yönetilen hastanede 2.000 ila 3.000 arası organ nakli yapıldığını belirtti. Diğer 72 yerel hastane, her yıl 600 ila 2.400 arası organ nakli gerçekleştiriyor.

Sırf bu 155 hastane, tahmine göre yılda 220.000-360.000 organ nakli gerçekleştiriyor. Bu, 15 yıllık bir süre içinde: 3.380.000 ila 5.400.000 ameliyat anlamına gelmektedir. Bu ortalama olarak hesaplanmıştır. Yüzde 75.5 oranında böbrek nakli ameliyatı gerçekleşti. Tahmine göre, kurbanın iki böbreğininde farklı alıcıya aktarılmış olasılığı yüzde 50’den daha azdır. WOIPFG tahminine göre, 1 kurbandan 1.5 böbrek kullanıldı.

Bu, 2.21 milyon ölü kurbanı demek – sadece 155 hastanede ve 15 yıllık bir süre içinde. Diğer 731 hastane dahil bile değildir.

Bu bilgilerin güvenilirliğini göstermek için, WOIPFG 55 hastanenin bilgilerini detaylı bir şekilde yayınladı.

Bu araştırma şu an Çin dilinde mevcut, İngilizce çevirisi devam etmektedir.

Güncel gelişme

Çin’in eski lideri Jiang Zemin’e karşı Çin Yargıtay’ına “toplu katliam” ve “insanlığa karşı suçlar” için son birkaç hafta içinde 80.000 dava açıldı. Çin’in görevdeki lideri Xi Jinping; tüm önemli kişileri, şimdiye kadar büyük ölçüde organ ticaretine karışmış olan, önde gelen eski güvenlik şefi Zhou Yongkang ve onun koruması altındaki Bo Xilai’ı hapse koydu.

Rosemarie Frühauf & Maria Zheng, Epoch Times

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.