Tanrısal Doktor Bian Que

Bian Que, mütevazı ve asil yaşam süreciyle, ‘tanrısal doktor’ olarak hayranlık uyandırıyordu.

David Wu, The Epoch Times

Efsaneye göre, Shii (Büyük Tarih Bilimi Kayıtları) kitabında, 2500 yıl önce Konfüçyüs ile aynı dönemde (M.Ö. 552 – 479) yaşamış olan Bian Que adında olağanüstü bir doktor vardı. Altıncı hisleriyle özel bir yeteneğe sahipti ve mucize doktor olarak biliniyordu.

Bian Que’nin daha önce yüce gönüllü bir pansiyon müdürü olduğu, tıbbi bilgisini ve doğaüstü yeteneklerini, kendisinin iyi yürekliliği ve özenli hizmetinden etkilenen 10 yıllık devamlı müşterisi yaşlı bir adamdan aldığı söyleniyordu.

Bu yaşlı adam Bian Que’ye kullanma talimatlarıyla birlikte bir paket ilaç, birçok değerli tıbbi kitap vererek gizemli bir şekilde ortadan kaybolmuştu. Bian Que, ilaçları talimatlardaki gibi almıştı. Otuz gün sonra, maddi objelerin ardındakileri görebilme yeteneğini elde etti. Tıbbi kitapları çalışarak, bir süre sonra bu X-ray cihazı gibi maddelerin arkasını görebilme yeteneğiyle, insanların hastalıklarını teşhis ederek tedavi etmeye başladı.

Bian Que birçok devlet ve krallığı doktor olarak ziyaret etti ve davranışlarında itibarlı kişilerle halktan olanları asla ayırmadı. Tıp, akupunktur, masaj, cerrahi operasyon ve anestezi kullanımı gibi birçok konudaki bütün tedavi yaklaşımlarıyla birlikte derin bir bilgiye sahip oldu. Her zaman hastaların özel durumlarına göre en uygun tedavi yaklaşımını seçti.

Bir keresinde, Bian Que, Çin hükümdarı Qi’yi ziyarete gitti. Hükümdarı muayene ettiğinde, hastalığın cildin altındaki bir virüsten kaynaklandığını söyledi, fakat önerisi reddedildi. Daha sonra hastalığın sırasıyla, ciltten mideye ve daha sonra da kemiğe yayıldığını gördü, fakat hükümdar Bian Que’nin kendi korkusundan faydalanmaya çalıştığını düşünerek ona inanmayı reddetti. Bian Que, tedavi şansının artık kalmadığını gördüğü noktada orayı terketti ve hükümdar bir süre sonra öldü.

Geleneksel Çin tıp okulunda, doktor herzaman kişinin ruhu ve bedenini bir arada tedavi eder. Tıbbi etik değerlerin direk olarak doğaüstü yeteneklerle bağlantılı olduğuna inanılır, tıpkı altıncı hisler gibi. Doğaüstü yeteneklere sahip olan geleneksel bir Çin tıbbı doktoru, eğer tıbbi etik değerlerini kaybederse, yeteneklerini de kaybeder.

 İlgili Haberler:

Müzik Tanrısı Shi Kuang

Zhuang Zi – Laozi ile birlikye Taoizm’in en büyük Atası

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.