Kuşadası’nın Simgesi Tarihi Güvercinada Bakıma Alındı

Kuşadası’nın simgesi tarihi Güvercinada’da restorasyon çalışması başladı. Aydın Kültür ve Tabiat Varlıkları’nı Koruma Kurulu tarafından onaylanan proje doğrultusunda Güvercinada surları ile iç kale bölümü ve tarihi kalenin tümü restore edilecek. Işıklandırma da yapılacak tarihi kalenin iç kale bölümü ise uygulama sonunda müze haline dönüştürülecek. 

Güvercinada

Aydın Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından çevre düzeni planı da onaylanan ve restorasyon ihalesi Kuşadası Belediyesi tarafından yapılan tarihi kalede çalışmalar süratle başladı. Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün, Kuşadası’nın tarihi ve kültürel değerlerini ortaya çıkarmak için büyük çaba gösterdiklerini belirterek, “Güvercinada aynı zamanda Kuşadası’nın simgesi. Hedefimiz bu önemli varlığımızı, simgemizi Kuşadası ile bütünleştirmek. Yıllardır ihmal edilen bu önemli tarihi mirasımızı koruyarak, Kuşadası’nın gelişmesine katkı sağlayacak hale getirmeyi planlıyoruz. Restorasyon çalışmalarımız başladı. Surlara iskeleler kuruldu. Onaylanan projemizin uygulaması sırasında hem surlar, hem iç kale bölümü hem de kalenin tümü restore edilecek. Ayrıca, ışıklandırma ve peyzaj çalışması da yapılacak. Bu çalışmalar sonunda Güvercinada’yı Kuşadası’nın gurur duyacağı aslına uygun bir hale getireceğiz. Çalışmalarımıza katkı sağlayan Sayın Aydın Valimiz ile İl Özel İdaresi’ne ve Aydın Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu’na teşekkür ederim“ dedi.

Tarihi kale ve surlar

Osmanlı döneminde Mora ayaklanması sırasında adalardan gelebilecek saldırılara karşı ileri bir karakol niteliğinde yapılan kule ve surlar, Kuşadası’nın simgesi konumunda. Saint Jean Şövalyeleri tarafından yapılan, 1834 yılında Osmanlılar tarafından onarılan kaleyi çevreleyen 2,5 metre yüksekliğindeki surların bazı bölümleri zamanla yıkılma aşamasına gelmiş. Her yıl yerli ve yabancı binlerce turistin ziyaret ettiği adadaki surların onarılmasıyla tarihi adanın tekrar eski görünümüne kavuşması bekleniyor.

Yanıt Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.