Tayvan News ve NTV: Çin Hükümeti Küresel Pandemiye Neden Olduğu İçin Sorumlu Tutulmalı

Çin dışındaki ülkeler Kovid-19 pandemisini kontrol altına almak için mücadele ederken, Çin hükümeti kendisini zarar görmüş kurban olarak gösteriyor ve suçu üzerinden atıyor.

Örneğin, Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian’ın ABD ordusunun virüsü Wuhan’a getirmiş olabileceğine dair 12 Mart’ta atmış olduğu tweet gibi.

Bir Alman televizyon haber kanalı n-tv.de (NTV) Çin hükümetinin propaganda kampanyasını “utanmazca” ve “gülünç” olarak nitelendirdi. Marcel Grzanna, “(Çin) Komünist Parti, Corona salgınını aylarca örtbas etmekle insanların hayatını ve küresel ekonomiyi riske atarak çuvalladı” diye yazdı. 20 Mart 2020 tarihli başlıklı makalesinde, “Pekin’den gelen propaganda her zaman başkalarını suçlar” diye belirtti. 

David Spencer, “Wuhan virüsü için suçlanan Çin hükümeti doğrudan yalan söylüyor” başlıklı (22 Mart’ta Tayvan News‘de yayınlanan) makalesinde, “Kovid-19 virüsü krizi Çin Komünist Partisi’nin hatası ve sonuçlarına katlanması gerekir.” diyerek aynı fikirdeydi.

Tayvan News: Çin Hükümeti Yalan Söyledi, İnsanlar Öldü

Şu anda sosyal medyada dolaşan popüler bir trendin başlaması hakkında Spencer, “Çin yalan söyledi, insanlar öldü” hashtag’inin Wuhan virüsü kaosunun ortasında acı çeken insanlardan geldiğini söyledi.

Hashtag’e yanıt olarak Çin hükümeti, Çin’i eleştirenleri ırkçı olmakla suçlarken, felaketten başkalarını sorumlu tuttu. David Spencer makalesinde, “ABD ordusu tarafından Wuhan’da virüs yayılması hakkındaki gülünç komplolardan, maskelerini çıkartan doktor üniformaları giymiş insanların videolarına kadar, Çin hükümetinin dünyayı bunun onların suçu olmadığına ikna etmek için tenezzül etmeyeceği bir şey yok,” diye yazdı ve devam etti, “Aynı zamanda hükümet, dünya adına büyük bir fedakarlık yapıyormuş gibi Çin’in virüsle mücadele etme çabalarına dair yarattığı yanılgıyı teşvik etmeye ve minnettar olmamızı düşündürmeye de başladı.”

Bu tür taktikler işe yaradı ve çok sayıda dünya lideri virüsün “kimsenin hatası” olmadığını iddia ederek, önceliğin bir neden aramak yerine çözüm aramak olması gerektiğini söyledi.

“Çin Hükümeti parçalanmalı”

Tayvan News‘in yayınladığı makalede,“Wuhan koronavirüsü Çin’de başladı ve Çin Komünist Partisi (ÇKP)’nin Çin toplumunda kökleştirdiği yolsuzluk kültürü nedeniyle yayıldı.” diye belirtildi. Daha spesifik olarak, ÇKP salgının ilk başlangıcında doktorları ve diğer muhbirleri susturdu. Dahası, uluslararası yardımı reddetti ve eksik bildirilen sayılarla ilgili haberleri örtbas etti.

Buna ek olarak, Çin hükümeti, halkın yanıt vermesi için gerekli olan bilgileri sansürledi ve iletişimi engelledi. Makalede, “Wuhan koronavirüsünün dünyaya yayılmasının sorumlusu, Çin hükümetinden başkası değil” diye yazıldı.

Makale, koronavirüsünün insanların normal yaşamlarını bozduğuna, kıtalardaki okulların ve işletmelerin kapatıldığına işaret ediyor. Makalede şöyle yazıyor: “Bunun sorumlusu ÇKP.”

Bununla birlikte Çin hükümeti, Çin’de yerel olarak bulaşan yeni koronavirüsü vakasının sıfır olduğunu iddia ederek propaganda kampanyasını sürdürüyor. Tayvan News makalesinde Çin hükümetinin aldatmacasının birçok yeri kandırdığı da belirtildi: “Pek çok medya kuruluşunda, kötü adam olmaktan çok, Çin, dünyanın geri kalanına Wuhan koronavirüsünü nasıl yeneceklerini gösterecek parlak zırhlı bir şövalye olarak tasvir ediliyor.”

Makalede, “Bu yalanları kabul etmemeliyiz ve bu aldatmacaya kanmamalıyız” uyarısında bulunuldu. “Bu, nihayetinde Batı tıbbı tarafından yenilecek bir ÇKP virüsü” diye devam etti.

Makalede, “Bu durumun bir daha gerçekleşmesine asla izin verilmemeli ve bunun gerçekleşmesini sağlamanın tek bir kesin yolu var. ÇKP parçalanmalı ve özgürlük ve şeffaflık nihayet dünyanın en kalabalık ülkesine teslim edilmelidir” ifadesi yer aldı.

NTV: Çin hükümetinden “Utanmazca ve Gülünç” Yalanlar

NTV makalesinde; Çin hükümetinin, Çin için koronavirüsünün menşei ülkesi denmesinin “saçma” ve “herhangi bir temelden yoksun” olduğunu iddia ettiği, ancak Çin hükümetinin iddialarını destekleyecek herhangi bir kanıt sunamadığı yazıldı.

Makalede Çin Komünist Partisi (ÇKP)’nin suçu başkalarına kaydırma stratejisinin iki amaca hizmet ettiği ileri sürüldü. Birincisi, halkın dikkatini ÇKP’nin krizi kötü yönetmesi ve örtbas etmesinden Çin’in büyüyen küresel etkisinden korkan sözde Çin karşıtı güçlere karşı yönlendirmektir. Bir diğer amaç da, dünyanın geri kalanını otoriter Çin hükümetinin virüsü kontrol alma çabalarına odaklanmaları için kandırmak ve de sorunun temel nedeninin diktatörlük olduğunu unutturmaktır.

Makalede, ÇKP’nin sorumluluktan kaçma ve krizle başa çıkmanın kahramanı olarak kendini gösterme çabalarının çok sayıda kişiyi aldattığına dikkat çekildi. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Çin’deki örtbaslar ile ilgili endişelerini dile getirmek yerine, Çin’e krizdeki liderliğinden ötürü övgüde bulundu. Bu endişe vericidir, çünkü bunu yapması DSÖ’nün bu tür hastalıklarla mücadeledeki gerçek işlevini zayıflatacaktır.

Makalede, devam eden salgının dünyanın gelecekte görünmez düşmanlara karşı kendini silahlandırması için gerçek bir fırsat olacağı ve Çin’in örtbas etmesinin ve aldatmacasının dünyaya büyük zarar verdiği belirtildi. Makale, Wuhan koronavirüsünün büyüyen dünya nüfusu ve artan uluslararası seyahatler göz önüne alındığında türünün son virüsü olmayabileceği ve eğer insanlar çarpık gerçekleri takip ederse, kendilerinden başka hiç kimsenin onlara yardım edemeyeceği konusunda da uyardı.

Kaynak; tr.minghui.org

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.