“TCDD’nin İtibarını Zedelediniz”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Ekrem İmamoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Genel Müdürlüğü tarafından Haydarpaşa ve Sirkeci Gar sahalarının atıl durumda olan bazı bölümlerinin kiralanması ihalesinde İBB iştiraklerinin elenmesine tepkilerini sürdürdü.

İmamoğlu, iki aşamalı taahhütlenen ihalenin ikinci aşamasına ilişkin kendilerine bilgi verilmediğini söyleyerek, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan için, “Sayın Bakan bir avuç insanın yanında olmayı tercih etti, 16 milyon insanın değil” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu, basın mensuplarına Bakan Turhan’ın sözlerine tepki göstererek;

“Konsorsiyumda 4 şirket vardı, sadece birinin 254 milyon TL’lik iş tecrübesi var, siz iş tecrübesinden ya da başka bahanelerden bahsediyorsunuz. Biri 100 bin TL vermiş, öbürü 350 bin TL vermiş. Bakan, ‘Çok para verdi, (ihale) ona verildi’ diyor. ‘Bu alanlardan binlerce kat daha büyük alanlarınız var’ diyor. İstanbul’un iki simge alanından bahsediliyor. Siz İstanbul’u hiç hissedememişsiniz.” şeklinde konuştu.

İBB’nin elendiği ihalenin verildiği Hazerfen Danışmanlık Şirketi’nin sahibiyle Bakan Turhan’ın görüşmesinde çekilen fotoğrafa ilişkin, “Sizin makamınızda çekilen fotoğraf daha anlamlı hale gelmiştir, şaibeyi büyütmüşsünüz.” cümlesini sarfetti.

İmamoğlu;

“TCDD’nin itibarını yeterince zedelediniz, bugüne kadar yaptığınız işlerden, kazalardan zedelediniz. Büyük bir zedelemeyi siz yapıyorsunuz, bizim de vazifemiz size engel olmak. Bu tarihi yerlere aslanlar gibi sahip çıkacağız. Günün birinde bu yaptıklarınıza çok utanacaksınız sayın Bakanım. Türkiye Cumhuriyeti’nin yargısına, adaletine güveniyorum. 16 milyon insan adına başvurumuzu yaptık ve her anını takip edeceğiz. Hukuki haklarımızı sonuna kadar arayacağız. Milli birlik ve beraberliğe bu kadar ihtiyaç duyduğumuz anda, bir kamu kurumunun başka bir kamu kurumuna verebileceği yeri, bir avuç insana temsil ederek, milli beraberliğin ruhuna ters hareket ettiğiniz için sizi kınıyorum. ” şeklinde konuştu.

İBB Başkanı, Haydarpaşa ve Sirkeci garlarının belli bölümlerine ilişkin ihaleden önceki ihalelere de bakacaklarını belirterek;

“Daha önceki uygulamalara bakmamız lazım. Kamuda olması gereken bazı alanlar ilgilenmedi mi, göz mu yumdu, umursamadılar da başkalarının eline mi geçti? Bakmamız lazım. Süreçle dalga geçerek, daha düne kadar kimsenin tanımadğı, 10 bin TL sermayeli şirketli birisine dünyanın en simgesel alanlarından biri olan Haydarpaşa ve Sirkeci garının bölümleri verildi. Millete özür borcunuz var. Yanlıştan dönün. Umuyorum bu yaızlı metnmi başkası yapmıtır, geri dönersiniz. Üst mercilere taşımadan umarım bu yanlışı düzeltirsiniz. Mevcut iktidar partisinden de bir çok kişi bu sözlerinizden utandı, ben hissediyorum.” dedi.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.